Polská opozice obviňuje vládnoucí stranu, že chce zemi vyvést z EU. Tusk navrhuje změnit Ústavu

V polské politice se znovu skloňuje slovo polexit. Největší opoziční Občanská platforma obviňuje vládnoucí stranu, že chce zemi z Evropské unie vyvést. Právo a spravedlnost to odmítá a tvrdí, že ve sporech s Bruselem jen brání státní suverenitu. Podle průzkumů by pro odchod ze společenství hlasovalo přes šestnáct procent Poláků, proti by byly zhruba dvě třetiny.

Video Události
video

V polské politice se znovu skloňuje slovo polexit

„Každý, kdo se dnes pokouší zpochybnit naši přítomnost v Evropské unii, jedná proti zájmu Polska,“ zdůraznil v květnu 2019 polský prezident Andrzej Duda.

Polsko má ale nyní s Bruselem stále víc problémů. Kvůli reformě soudnictví, nebo zpochybňování nadřazenosti unijního práva nad tím polským. I proto Evropská komise vládě dál nekývla na miliardy z národního plánu obnovy. „Nedovolili jsme německou okupaci, nedovolili jsme sovětskou, nedovolíme ani tu bruselskou,“ reagoval poslanec vládního Práva a spravedlnosti Marek Suski.

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti Ryszard Terlecki uvedl, že
pokud to tak půjde dál, bude potřeba hledat drastická řešení. „Britové ukázali, že jim diktatura bruselské byrokracie nevyhovuje, otočili se a odešli,“ citovaly Terleckého Onet.pl.

Tusk navrhuje změnit ústavu

Ostrých komentářů hned využil znovuzrozený lídr opozice. Donald Tusk ví, že podpora Unie zůstává mezi Poláky vysoká. V případném referendu by jich skoro dvě třetiny hlasovaly proti polexitu, pro víc než šestnáct procent, zbytek by buď k urně nešel nebo není rozhodnutý. „Vím, že chtějí a jsou schopni vyvést Polsko z Evropské unie. Vím, že si málokdo uvědomuje, že k tomu stačí jedno hlasování,“ prohlásil na Facebooku.

Tusk navrhuje změnit ústavu a vepsat do ní, že vystoupit z EU by bylo možné jen s podporou dvou třetin poslanců. Speciálnímu usnesení Práva a spravedlnosti, které polexit vylučuje, bývalý premiér nevěří.

„Otázka Evropské unie bude hlavní osou (politického) sporu, tak jak tomu bylo v roce 2004. Tehdy se euroskeptické strany ocitly na okraji,“ konstatuje politoložka Varšavské univerzity Anna Materská-Sosnowská .

Vůbec nejostřeji teď proti Bruselu vystupuje ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který odmítá jakékoliv ústupky. Naopak premiér je jim stále blíž.