Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců, čtrnáct se podařilo zachránit

Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců. Informují o tom ruská média. Dalších čtrnáct lidí dostali záchranáři v noci na pátek do bezpečí, mají však omrzliny a někteří z nich i zlomeniny končetin.

Video Události: Pět horolezců zemřelo při výstupu na Elbrus
video

Události: Pět horolezců zemřelo při výstupu na Elbrus

Zdroj: ČT24

„Během pátrací a záchranné operace na hoře Elbrus se podařilo zachránit čtrnáct lidí, dopravit je do osady Azau pomocí sněžných roleb a předat k lékařskému ošetření,“ uvedli podle agentury Interfax zástupci ruského ministerstva pro mimořádné situace. Operace záchranářů trvala více než sedm hodin.

Skupina horolezců, ve které byli lidé z různých částí Ruska, požádala o pomoc poté, co se cestou na Elbrus prudce zhoršilo počasí. Byla ve výšce 5400 metrů nad mořem, kde rychlost větru dosahovala čtyřiceti metrů za sekundu a teplota klesla k minus dvaceti stupňům Celsia.

Záchrannou akci komplikovala velmi špatná viditelnost i skutečnost, že se horolezci rozdělili na tři skupiny. Některým z nich to ale podle záchranářů zachránilo život. Dva horolezci jsou na jednotce intenzivní péče mimo ohrožení života.

Elbrus měří 5642 metrů, je nejvyšším vrcholem pohoří Kavkaz a je známý pro náhlé změny podmínek. Při pokusu Elbrus zdolat zemře podle úřadů každý rok patnáct až třicet lidí.