Galerie: Papež František odsloužil mši v Šaštíně
Dnešní Slovensko podle papeže potřebuje proroky, kteří svým životem ukážou krásu evangelia a nastolí dialog. „Nejde o to, abychom byli k světu nepřátelští, ale abychom byli lidmi, kteří začínají dialog, když vidí odlišné postoje, kteří šíří příjemnou vůni solidárnosti tam, kde často převládají osobní a kolektivní formy sobectví, kteří chrání a zachovávají život tam, kde se uplatňuje logika smrti,“ uvedl papež.
František také zdůraznil, že víra pobízí lidi, aby byli solidární s těmi, kdo jsou v nouzi. „Nezapomeňme na to, že nesmíme redukovat víru na cukr, který oslazuje život,“ řekl papež na mši, na kterou přijeli i vrcholní politici země.
Kříž na pódiu pro papeže a biskupy byl vyroben z trámů ze střechy kostela v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, který v červnu poničilo tornádo.
Za Františkem přijelo přes 50 tisíc lidí
Po příjezdu na místo bohoslužby v Šaštíně se František z papamobilu zdravil se shromážděným davem, který tleskal a mával vlajkami. Vůz několikrát zastavil, aby papež mohl požehnat malým dětem. Jejich rodiče je podávali členům ochranky a ti děti zdvihli k Františkovým rukám.
Někteří poutníci dorazili do areálu nedaleko baziliky v Šaštíně už v noci, většina z nich ale začala přicházet až kolem páté hodiny ráno a na příjezdových cestách se tvořily kolony. Dlouhé fronty vznikaly také u ověřování registrací spojeného s bezpečnostní kontrolou. Organizátoři proto prodloužili vstup do jednotlivých sektorů pro veřejnost o hodinu až do 9:00. Podle Konference biskupů Slovenska se mše svaté účastnilo přes padesát tisíc lidí.

Události: Mší v Šaštíně papež František ukončil návštěvu Slovenska
Organizátoři mše původně počítali s účastí až 350 tisíc lidí. Kvůli koronavirové infekci se ale zájemci museli předem registrovat a vstupenku mohli nejprve získat jen plně očkovaní proti covidu-19. Minulý týden malou část kapacity pořadatelé vyčlenili pro zájemce, kteří se prokážou pouze negativním koronavirovým testem nebo potvrzením o prodělání covidu-19. Šaštínské mše se účastnili také poutníci z Česka, například z Brna, Opavy nebo Strážnice.
Teolog a kněz Miloš Lichner přiznává, že účast mohly poznamenat i Františkovy postoje, které se části věřících zdají příliš progresivní. „Máme i skupiny věřících, které by rády, aby Svatý otec řekl to, co chtějí slyšet. Svatý otec nebude tancovat, jak my chceme pískat. Jasně nám říká, co znamená být křesťanem v 21. století,“ zdůrazňuje.
Čaputová vyprovodila Františka k letadlu
Po skončení mše se František přesunul do Bratislavy. U cesty k letišti stály desítky věřících, kteří doufali, že ještě naposledy hlavu katolické církve zahlédnou, popsal server Sme.sk.
Na se s ním rozloučila stejná delegace, která ho v neděli vítala, tedy prezidentka Zuzana Čaputová, předseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger. S prezidentkou papež před odletem ještě krátce promluvil v letištním salonku. Čaputová jej pak doprovodila po červeném koberci až k letadlu.
„Na Slovensku není obvyklé, aby zahraniční návštěvu vítalo přímo na letištní ploše tak široké zastoupení vedoucích představitelů státu a pak se s ní i loučilo. Ale toto je výjimečná věc, protože hlava katolické církve se na Slovensko vrátila po osmnácti letech,“ podotýká zpravodaj ČT Petr Obrovský.

Papež František ukončil návštěvu Slovenska. Na letiště se s ním přišly rozloučit desítky věřících
Papež František ukončil návštěvu Slovenska. Na letiště se s ním přišly rozloučit desítky věřících
Papež František, který byl od neděle na čtyřdenní návštěvě Slovenska, odcestoval ve středu odpoledne z bratislavského Štefánikova letiště zpět do Vatikánu. Na letiště se s hlavou katolické církve přišla rozloučit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, nejvyšší ústavní činitelé, zástupci katolické církve a další hosté. U cesty k letišti stály i desítky věřících, kteří doufali, že ještě naposledy hlavu katolické církve zahlédnou.
Mše svatá s papežem Františkem v Šaštíně
Slovanský papež
Během návštěvy Slovenska se papež setkal kromě jiného s představiteli církve, na schůzce se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus, před zástupci politického a společenského života vybídl k solidaritě. Na východním Slovensku se zúčastnil liturgie, zavítal na romské sídliště Luník IX a také na setkání s mládeží.
S Františkem se na Slovensku setkal i arcibiskup pražský Dominik Duka a při této příležitosti mu předal sošku svaté Ludmily. „Předpokládala se i návštěva České republiky, kde se měli setkat s papežem patriarchové, ale situace kolem covidu a další okolnosti to změnily,“ připomněl arcibiskup.
Vřelé přijetí papeže mu připomnělo poslední návštěvu Jana Pavla II. v Košicích. Proto prý Františkovi řekl, že je teď i „slovanským a slovenským papežem“.
