Papež František přiletěl do Bratislavy, vyzval k pomoci druhým

3 minuty
Události: Papež František zahájil čtyřdenní návštěvu Slovenska
Zdroj: ČT24

Letadlo s papežem Františkem přistálo odpoledne v Bratislavě. Hlava katolické církve zmínila pomoc chudým a varovala před spokojením se s jistotami. Na návštěvě Slovenska setrvá do středy. Do země přiletěl papež z Budapešti, kde prohlásil, že si Maďarsko může zachovat své křesťanské kořeny i při otevřenosti k potřebným. Podle agentury Reuters byla jeho slova zjevnou narážkou na premiéra Viktora Orbána, který zastává názor, že migrace z muslimských zemí může zničit křesťanské dědictví země.

Papeže hned po vystoupení z letadla v Bratislavě přivítaly podle starodávného zvyku chlebem a solí děti. Darovaly mu kytici květů, která byla vytvořena z původních slovenských druhů rostlin a bylin.

Slavnostního uvítacího ceremoniálu přímo na letištní ploše se zúčastnili vrcholní slovenští politici, zástupci institucí i církve a také veřejnost. Prezidentku Zuzanu Čaputovou doprovodili veřejná ochránkyně práv nebo bývalý politik a někdejší katolický disident František Mikloško. Zúčastnila se také ředitelka občanského sdružení, jež je v zemi průkopníkem rozvoje dětské domácí paliativní péče.

Podle prezidentské kanceláře jsou zmíněné osobnosti symbolem hodnot, jako je ochrana lidských práv, svobody a demokracie a soucit s nejzranitelnějšími.

Ve svém prvním veřejném projevu při návštěvě Slovenska papež apeloval na pomoc druhým. „Jen tehdy, když budeme stát na straně nejslabších, zvláště v tomto bolestivém období, se dostaneme z pandemie skutečně všichni,“ řekl před představiteli církví a náboženských společností. 

Varoval také před spokojením se se stávajícími jistotami. „Pomozme si navzájem, abychom nespadli do pasti uspokojení se chlebem a něčím k tomu. Spokojujíc se s chlebem a jistotami, neztratili jsme snad elán v hledání jednoty, která si vyžaduje oběť? Nezajímejme se jen o to, co může být k užitku jen našim jednotlivým komunitám,“ sdělila hlava katolické církve a vyzvala lidi, aby se zajímali i o svobodu jiných.

Podle Františka po letech pronásledování náboženských svobod v období komunistického režimu nyní církve čelí pokušení stát se otroky, ale už nikoliv režimu, nýbrž vnitřního otroctví. Upozornil, že v Evropě lze jen stěží očekávat větší průnik křesťanství, když sama církev není sjednocena. Dodal, že nepřekonatelnou překážkou k tomu nemohou být ani historické důvody.

Po ekumenickém setkání následovala soukromá schůzka se zástupci řádu jezuitů, k nimž sám František patří.

„Podporovat bratrství“

Čtyřiaosmdesátiletý papež na Slovensko přicestoval po krátké návštěvě Budapešti, kam přiletěl brzy ráno. V úvodu své první zahraniční cesty od červencové operace střev se setkal s premiérem Orbánem a prezidentem Jánosem Áderem. Hovořil také s biskupy a zástupci křesťanských denominací a židovských komunit, přičemž poukázal na „hrozbu antisemitismu, který stále koluje v Evropě a jinde“. „Nejlepší způsob, jak jej (antisemitismus) zneškodnit, je podporovat bratrství,“ uvedl.

Následně papež v centru Budapešti pro desetitisíce lidí odsloužil mši na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu. V kázání přitom použil symboliku kříže, aby sdělil, že něco tak hlubokého, jako je náboženská víra, nevylučuje vstřícnost vůči ostatním.

„Kříž zasazený v zemi nás nejen ponouká, abychom byli zakořenění, také rozpíná své paže vůči všem,“ řekl papež. „Kříž nás nabádá, abychom si pevně drželi své kořeny, ale nikoliv obranářsky; abychom čerpali z pramenů a otevřeli se žízni mužů a žen naší doby,“ pokračoval. „Mým přáním je, abyste byli takoví,“ dodal.

Papež František a Viktor Orbán
Zdroj: Reuters/Vatican Media

Premiér Orbán, jehož protiimigrační politika se neshoduje s Františkovými výzvami ke vstřícnému přístupu k uprchlíkům, papeže předtím přijal v Muzeu krásných umění. Následně spolu jednali soukromě za účasti prezidenta Ádera a představitelů Vatikánu. Vatikán uvedl, že setkání, kterého se také zúčastnili dva hlavní diplomati Vatikánu a maďarský kardinál, trvalo zhruba čtyřicet minut a bylo přátelské.

„Požádal jsem papeže Františka, aby nenechal křesťanské Maďarsko zaniknout,“ uvedl Orbán na Facebooku. Podle maďarské agentury MTI dal premiér hlavě katolické církve kopii dopisu ze 13. století, v němž uherský král Béla IV. tehdejšího papeže Inocence IV. žádá o pomoc v boji proti Tatarům.

Orbán opakovaně svou vládu vykresluje jako obránce „křesťanské civilizace“ v Evropě. V roce 2015 odmítl přijmout migranty z Afriky a Blízkého východu a na jižní hranici země nechal vystavět plot, který má zastavit nápor žadatelů o azyl. Papež František mnohokrát odsoudil to, co považuje za oživení nacionalistických a populistických hnutí, vyzýval k evropské jednotě a kritizoval země, které se snaží řešit migrační problematiku jednostrannými nebo izolacionistickými kroky.

František přiletěl do Budapešti
Zdroj: Remo Casilli/Reuters

Program na Slovensku: setkání s politiky i obyvateli Luníku IX

V pondělí má hlava katolické církve v Bratislavě naplánovány například schůzky s vrcholnými politiky Slovenska – hned ráno zamíří do prezidentského paláce. Františka čeká také setkání s kněžími a biskupy a navštíví centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova. Se zástupci židovské komunity se sejde u památníku holocaustu v centru Bratislavy. 

V úterý zavítá František na východní Slovensko, kde se kromě jiného sejde s mládeží a na sídlišti Luník IX v Košicích zavítá mezi příslušníky romské menšiny. Na pětimilionovém Slovensku podle dřívější studie žije přes čtyři sta tisíc příslušníků romského etnika. Nemalá část z nich bydlí v nevyhovujících podmínkách, bez pitné vody či veřejné kanalizace a v různých chatrčích. Papež František se zasazuje o ekonomickou i společenskou solidaritu.

Nejvíc lidí míří do Šaštína, přijedou i Češi

Návštěva papeže v zemi vyvrcholí ve středu mší v západoslovenském Šaštíně, kde organizátoři očekávají až čtyřicet tisíc účastníků. Mše se bude konat v den, kdy si Slovensko připomíná Sedmibolestnou Pannu Marii, patronku země.

Na přípravu areálu v Šaštíně bylo použito 250 tun železných konstrukcí, kilometry bezpečnostních zábran a optických kabelů nebo stovky chemických toalet. „Využíváme zdroje celé střední Evropy. Do Šaštína jezdí kamiony z České republiky, z Polska, některé věci i z Maďarska,“ poukazoval jednatel produkční agentury PS Events Martin Královič.

Na místě budou příchozí rozdělovat do sektorů s menším počtem lidí, což vyplývá z protiepidemických opatření. U vstupu do každého z nich organizátoři načtou QR kód ze vstupenky. Díky tomu bude možné později trasovat kontakty v případě, že se objeví pozitivní návštěvník. Sektory pro očkované a pro lidi s testem nebo prodělaným covidem budou oddělené tak, aby se skupiny vzájemně nemíchaly.

Brány areálu se otevřou už v úterý v deset večer, zájemci zde budou moct přenocovat. „Velmi prosíme všechny účastníky, aby přišli v dostatečném předstihu. Budou probíhat bezpečnostní kontroly u vstupů, velmi podobné jako na letištích,“ dodává Královič.

Vstupy se zavřou ve středu v osm ráno, dvě hodiny před mší. Po ní bude František v papamobilu projíždět koridory a zdravit věřící.

3 minuty
Události: Papež František míří na Slovensko
Zdroj: ČT24

Slovensko je tradičně katolickou zemí. Ve sčítání lidu v roce 2011 se ke katolíkům přihlásily dvě třetiny obyvatel země, výsledky z letošního sčítání zatím nebyly zveřejněny. Podle dřívějších průzkumů je ale podíl praktikujících věřících mnohem nižší. Hlava katolické církve naposledy navštívila Slovensko v roce 2003, kdy do země zavítal papež Jan Pavel II. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 9 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 3 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 3 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 5 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 7 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 8 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 9 hhodinami
Načítání...