Na pobřeží Rhode Islandu udeřila tropická bouře, bez elektřiny jsou desítky tisíc domácností

Bouře Henri udeřila na pobřeží amerického státu Rhode Island. Přinesla s sebou déšť a prudký vítr o rychlosti 95 kilometrů za hodinu. S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informovala agentura AP. Podél pobřeží od New Jersey po Massachusetts jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností. Oblast postihly bleskové záplavy. Obyvatelé ostrova Fire Island se museli evakuovat kvůli hrozbě vzedmutého moře. Město New York už dříve vyhlásilo stav nouze. 

Tropická bouře Henri udeřila na pobřeží Rhode Islandu
Zdroj: REUTERS

Henri se od sobotního večera řadil do kategorie hurikán prvního stupně z pěti. Před příchodem nad pevninu však oslabil na tropickou bouři. Poryvy větru přesto dosahovaly rychlosti až 112 kilometrů za hodinu a na některých místech se utvořily bezmála šestimetrové vlny. Pevninu bouře zasáhla ve 12:15 místního času (18:15 SELČ).

Na záplavy, vyvrácené stromy i přerušené dodávky elektřiny se od soboty připravovaly miliony lidí na newyorském ostrově Long Island i na jihu Nové Anglie. Obyvatelka města Westerly ve státě Rhode Island Collette Chisholmová řekla, že vlny byly před příchodem bouře mnohem vyšší, než je běžné.

Guvernér státu Rhode Island Daniel McKee varoval, že i po zeslábnutí bouře se oblast nevyhne vážným výpadkům proudu a záplavám. „Žádám vás, abyste zůstali doma. Toto není vhodná doba na to, abyste vycházeli ven pozorovat vlny a spadlé stromy,“ vzkázal místním.

Největší škodu může podle odborníků způsobit nikoli silný vichr, ale vzedmutá hladina moře a záplavy, které mohou zasáhnout vnitrozemí. Právě tam se očekává nejprudší déšť. Napříč regionem může spadnout okolo 15 centimetrů srážek, v některých oblastech až 25 centimetrů.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v sobotu pro části státu vyhlásil stav nouze. V neděli uvedl, že největší hrozba pro ostrov Long Island pominula, obavy ale působí právě situace ve vnitrozemí. Podle NHC se totiž v následujících hodinách tropická bouře zpomalí a hrozí, že bude „v noci stagnovat nedaleko hranice států New York a Connecticut“. 

V oblasti vzdálené od teplých vod Mexického zálivu a Karibského moře nejsou tropické bouře časté. Na Novou Anglii naposledy přímo udeřil hurikán Bob v roce 1991, město New York v roce 2012 zdevastoval hurikán Sandy.