Ruský soud zakázal mluvčí Navalného účastnit se masových akcí. Odůvodnil to porušením hygienických pravidel

Ruský soud odsoudil mluvčí opozičního politika Alexeje Navalného Kiru Jarmyšovou k osmnácti měsícům omezení svobody, porušila podle něj hygienické normy účastí na demonstraci za Navalného osvobození. Informovala o tom agentura TASS. Jarmyšová se v následujícím roce a půl nesmí účastnit masových akcí a navštěvovat místa, kde se tyto akce konají, či bez upozornění úřadů změnit trvalé bydliště.

Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová
Zdroj: ČTK, AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Jarmyšová také bez povolení nesmí opustit Moskvu a přilehlou Moskevskou oblast. Jednou za měsíc má povinnost hlásit se ke kontrole. Obžaloba žádala dva roky omezení svobody.

Už na začátku srpna vyměřil týž soud téměř totožný trest také Ljubov Sobolové, která je blízkou spolupracovnicí Navalného. Stejně jako Jarmyšová se provinění dopustila účastí na nepovolené demonstraci za osvobození opozičního předáka, který je ve vazbě od 17. ledna.

Rok odnětí svobody s roční podmínkou si tento měsíc vysloužil za porušení hygienických opatření účastí na protestu i Navalného bratr Oleg. Stejnému obvinění čelí i Marija Aljochinová z punkové a feministické skupiny Pussy Riot a další opoziční aktivisté.