V Česku pracuje šestnáct zdravotníků z Běloruska. Doma přišli o práci kvůli nesouhlasu s režimem

3 minuty
Události: Běloruští zdravotníci v Česku
Zdroj: ČT24

V Česku začali pracovat zdravotníci z Běloruska. V rámci programu MEDEVAC jich přijelo od začátku roku šestnáct, dorazilo s nimi i třináct jejich příbuzných. Ve vlasti přišli o práci kvůli nesouhlasu s režimem Alexandra Lukašenka. Českým pacientům se budou moct věnovat po složení zkoušek.

Natalia Jermolajevová je zkušená anesteziologická setra. Donedávna pracovala na velké onkologické klinice v Minsku, v Česku ale zatím dělá sanitářku na chirurgii českokrumlovské nemocnice. Viktar Lahatski ve stejné nemocnici pomáhá s administrativou na interně, po složení zkoušek a vyřízení úředních formalit se bude moct vrátit k profesi dětského kardiochirurga.

Stomatolog Aljaksandr Maisejeu čeká, až se po prázdninách vrátí studenti na 1. lékařskou fakultu Karlovy univerzity a on je bude moct začít učit. Výuce mediků se věnoval i v Bělorusku. Před rokem se ale zúčastnil protirežimních protestů a v okně vyvěsil vlajku. Byl zatčen a o práci přišel.

Z demonstrace odvezli rovnou do věznice i Natalii Jermolaevovou. Zavřená byla patnáct dní, následně jí ředitel oznámil, že už ji nepotřebuje. Za politické názory hrozilo vězení i kardiochirurgovi Viktarovi Lahatskimu.

Výhoda pro obě strany

Všichni tři se proto rozhodli využít nabídku pomoci českého státu a v rámci projektu MEDEVAC opustili vlast. „Viděli jsme tu potřebu na obou stranách. Máme tu nedostatek zdravotnického personálu, na druhé straně jsme chtěli pomoci osobám v Bělorusku,“ vysvětluje koordinátorka programu při ministerstvu vnitra Anna Pavlačková.

Celkem se takto do Česka přestěhovalo 29 lidí. Natalia mluví rusky i anglicky, s češtinou ale zatím bojuje. Viktar už má za sebou první část aprobační zkoušky a čeká na povolení od ministerstva zdravotnictví. Mezitím pomáhal i v místním očkovacím centru, kde si zlepšoval češtinu. On i jeho kolegové věří, že Lukašenkův režim brzy padne. Za šanci, kterou v Česku dostali, jsou vděční.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 2 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 3 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 9 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 11 hhodinami
Načítání...