Policie střelci z Indianapolisu loni zabavila brokovnici. Koupil si místo toho dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o duševní zdraví mladíka. Podle amerických médií to oznámila policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Zřízenci odvážejí tělo z místa činu v areálu kurýrní firmy FedEx
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Conroy

Policie popsala zbraně použité při čtvrtečním krveprolití jako „útočné pušky“. Brandon Hole, kterému bylo devatenáct let, s nimi v logistickém centru kurýrní firmy FedEx u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Poté bývalý zaměstnanec společnosti spáchal sebevraždu.

Pušky podle informací deníku The New York Times (NYT) zakoupil loni v červenci a září. Předtím v březnu byl Hole nakrátko umístěn do psychiatrického zařízení poté, co jeho matka policii nahlásila, že by se mohl pokusit o „sebevraždu prostřednictvím policie“. Strážci zákona mu zároveň zabavili brokovnici, oznámil Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Brokovnice byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Věc pak obvykle putuje před soud, který rozhodne, zda by danému jedinci mělo být na jistou dobu zakázáno zbraně vlastnit. Pakliže soudce nesouhlasí, zabavená zbraň je majiteli vrácena.

Senátor pochybuje o vymáhání zákona 

Pokud jde o Holea, nebylo zcela jasné, zda v jeho případě soudní stání proběhlo, policie mu ovšem brokovnici nikdy nevrátila, píše NYT. Podle AP je zákon ve středozápadním státě navržen tak, aby člověk, kterého soud označí za „bezprostřední hrozbu“ pro okolí, nemohl držet ani nakupovat střelné zbraně.

Americký senátor za Indianu Todd Young v neděli vyjádřil pochybnosti ohledně toho, zda je takzvaný „zákon o červených vlajkách“ skutečně vymáhán. Vedení Indianapolisu uvedlo, že zjištění pečlivě sleduje a monitoruje možná selhání v procesech daných zákonem.

„Tomuhle střelci zabavili brokovnici, ale stejně si dokázal pořídit pušky. Musíme zajistit, aby zbraně nekončily ve špatných rukách,“ řekl Gaganpal Dhaliwal z místní komunity Sikhů, jež při střelbě z minulého týdne přišla o čtyři členy. Holeova rodina se o víkendu pozůstalým obětí omluvila a uvedla, že se mladíkovi snažila zajistit „pomoc, kterou potřeboval“. Motiv jeho útoku i o víkendu zůstával nejasný.