Nové Dillí zaplavily traktory. Protestujícím farmářům se podařilo proniknout do ikonické pevnosti

Statisíce indických farmářů protestovaly v Novém Dillí proti zemědělským reformám. Demonstrantům se podařilo prorazit policejní zátarasy a proniknout do Červené pevnosti, historického komplexu a jednoho ze symbolů hlavního města, kde vztyčili vlajky. Policisté protestující rozhání pomocí slzného plynu.

Indickým pěstitelům vadí zákony, které podle nich pomáhají velkým soukromým obchodníkům na úkor producentů. Odpůrci reforem tábořili u Nového Dillí téměř dva měsíce. Jde o jednu z největších domácích výzev, jakým indický premiér Naréndra Módí čelil od svého nástupu k moci v roce 2014.

V zemědělství je zaměstnána zhruba polovina všech obyvatel Indie, kde žije 1,3 miliardy lidí. Neklid mezi zhruba 150 miliony vlastníků půdy znepokojuje indickou vládu. Ta už devětkrát jednala se zástupci farmářských odborů, ti ale odmítli návrhy na odložení platnosti legislativy o osmnáct měsíců.

Zemědělci místo toho požadují úplné zrušení problematických zákonů. „Farmářské organizace mají velkou sílu. Disponují prostředky, jak zmobilizovat podporu a protáhnout protesty na dlouhou dobu. Dosud se jim také dařilo držet demonstrace na uzdě,“ napsal analytik Ambar Kumar Ghosh z think-tanku Observer Research Foundation.

Do hlavního města se vydaly stovky tisíc farmářů, mnoho z nich se svými traktory. Stovky demonstrantů se ale brzy po začátku protestu odklonily od předem schválené cesty a zamířily do centra města. Tam vláda uspořádala každoroční vojenskou přehlídku na oslavu vzniku republiky, který připadá na 26. leden.

„Módí nás uslyší. Musí nás slyšet,“ prohlásil podle Reuters pětapadesátiletý farmář Sukhdev Singh, který do metropole přicestoval ze státu Paňdžáb na severu Indie. Protestující zemědělci poté vyrazili k vládním budovám, cestou překonali pomocí lan i jeřábů několik policejních zátarasů.

Druhou skupinu tvořili traktoristé, kteří zamířili na klíčovou křižovatku. Rovněž tito protestující se střetli s policií. Organizátor protestů Samyukt Kisan Morcha konstatoval, že skupiny, které se odtrhly od naplánovaných tras, nereprezentují většinu farmářů. „Nikdo z lídrů se neodpoutal. Pokračují po vymezených cestách,“ uvedlo sdružení zemědělských odborů.

Vláda omezuje internet

Policie v prohlášení obvinila zemědělce, kteří se odtrhli od hlavního protestu, z násilí a destrukce. „Způsobili obrovské škody na veřejném majetku a zranili mnoho policistů,“ stojí v komuniké. Později pořádkové síly upřesnily, že během protestů se zranilo 86 policistů.

S veřejným prohlášením přispěchali i organizátoři demonstrace: „Rovněž odsuzujeme nechtěné a nepřijatelné události, k nimž došlo, litujeme jich a distancujeme se od těch, kteří se jich účastnili,“ napsali odboráři.

„Apeluji na lidi, aby se drželi předem připravené cesty a nerušili klid a mír v zemi,“ nechal se slyšet jeden z vysoce postavených policistů v Novém Dillí Shalini Singh. Premiér státu Paňdžáb Amarinder Singh označil dění v metropoli za šokující. „Násilí ze strany některých demonstrantů je nepřijatelné. Zničí dobrou vůli vůči mírumilovně protestujícím zemědělcům,“ prohlásil.

Protest v ulicích Nového Dillí už si vyžádal jednu oběť. Svědek událostí Vishu Arora popsal pro agenturu Reuters, že jeden muž zemřel poté, co se mu při střetech převrátil traktor. Traktoristovo tělo zůstalo ležet na ulici zahalené v barvách indické trikolory.

Protesty indických zemědělců
Zdroj: Adnan Abidi/Reuters

Reuters píše o minimálně pěti zraněných policistech a třech demonstrantech poté, co se obě strany střetly v Červené pevnosti, památce UNESCO z 16. století. Z jejích hradeb premiér Módí každoročně pronáší proslov k národu. Někteří z těch, kterým se podařilo překonat zabezpečení pevnosti, měli ceremoniální meče a přemohli policisty, již se snažili průniku zabránit, píše dále Reuters.

Indická vláda nařídila poskytovatelům internetu zablokovat přístup na web v některých částech města. Snažila se tak předejít eskalaci napětí.

Protesty proti reformám se konaly také v dalších indických centrech, například v Bengalúru či Ghazipuru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 1 hhodinou

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 1 hhodinou

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 2 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 5 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...