Nové Dillí zaplavily traktory. Protestujícím farmářům se podařilo proniknout do ikonické pevnosti

Statisíce indických farmářů protestovaly v Novém Dillí proti zemědělským reformám. Demonstrantům se podařilo prorazit policejní zátarasy a proniknout do Červené pevnosti, historického komplexu a jednoho ze symbolů hlavního města, kde vztyčili vlajky. Policisté protestující rozhání pomocí slzného plynu.

Indickým pěstitelům vadí zákony, které podle nich pomáhají velkým soukromým obchodníkům na úkor producentů. Odpůrci reforem tábořili u Nového Dillí téměř dva měsíce. Jde o jednu z největších domácích výzev, jakým indický premiér Naréndra Módí čelil od svého nástupu k moci v roce 2014.

V zemědělství je zaměstnána zhruba polovina všech obyvatel Indie, kde žije 1,3 miliardy lidí. Neklid mezi zhruba 150 miliony vlastníků půdy znepokojuje indickou vládu. Ta už devětkrát jednala se zástupci farmářských odborů, ti ale odmítli návrhy na odložení platnosti legislativy o osmnáct měsíců.

Zemědělci místo toho požadují úplné zrušení problematických zákonů. „Farmářské organizace mají velkou sílu. Disponují prostředky, jak zmobilizovat podporu a protáhnout protesty na dlouhou dobu. Dosud se jim také dařilo držet demonstrace na uzdě,“ napsal analytik Ambar Kumar Ghosh z think-tanku Observer Research Foundation.

Do hlavního města se vydaly stovky tisíc farmářů, mnoho z nich se svými traktory. Stovky demonstrantů se ale brzy po začátku protestu odklonily od předem schválené cesty a zamířily do centra města. Tam vláda uspořádala každoroční vojenskou přehlídku na oslavu vzniku republiky, který připadá na 26. leden.

„Módí nás uslyší. Musí nás slyšet,“ prohlásil podle Reuters pětapadesátiletý farmář Sukhdev Singh, který do metropole přicestoval ze státu Paňdžáb na severu Indie. Protestující zemědělci poté vyrazili k vládním budovám, cestou překonali pomocí lan i jeřábů několik policejních zátarasů.

Druhou skupinu tvořili traktoristé, kteří zamířili na klíčovou křižovatku. Rovněž tito protestující se střetli s policií. Organizátor protestů Samyukt Kisan Morcha konstatoval, že skupiny, které se odtrhly od naplánovaných tras, nereprezentují většinu farmářů. „Nikdo z lídrů se neodpoutal. Pokračují po vymezených cestách,“ uvedlo sdružení zemědělských odborů.

Vláda omezuje internet

Policie v prohlášení obvinila zemědělce, kteří se odtrhli od hlavního protestu, z násilí a destrukce. „Způsobili obrovské škody na veřejném majetku a zranili mnoho policistů,“ stojí v komuniké. Později pořádkové síly upřesnily, že během protestů se zranilo 86 policistů.

S veřejným prohlášením přispěchali i organizátoři demonstrace: „Rovněž odsuzujeme nechtěné a nepřijatelné události, k nimž došlo, litujeme jich a distancujeme se od těch, kteří se jich účastnili,“ napsali odboráři.

„Apeluji na lidi, aby se drželi předem připravené cesty a nerušili klid a mír v zemi,“ nechal se slyšet jeden z vysoce postavených policistů v Novém Dillí Shalini Singh. Premiér státu Paňdžáb Amarinder Singh označil dění v metropoli za šokující. „Násilí ze strany některých demonstrantů je nepřijatelné. Zničí dobrou vůli vůči mírumilovně protestujícím zemědělcům,“ prohlásil.

Protest v ulicích Nového Dillí už si vyžádal jednu oběť. Svědek událostí Vishu Arora popsal pro agenturu Reuters, že jeden muž zemřel poté, co se mu při střetech převrátil traktor. Traktoristovo tělo zůstalo ležet na ulici zahalené v barvách indické trikolory.

Protesty indických zemědělců
Zdroj: Adnan Abidi/Reuters

Reuters píše o minimálně pěti zraněných policistech a třech demonstrantech poté, co se obě strany střetly v Červené pevnosti, památce UNESCO z 16. století. Z jejích hradeb premiér Módí každoročně pronáší proslov k národu. Někteří z těch, kterým se podařilo překonat zabezpečení pevnosti, měli ceremoniální meče a přemohli policisty, již se snažili průniku zabránit, píše dále Reuters.

Indická vláda nařídila poskytovatelům internetu zablokovat přístup na web v některých částech města. Snažila se tak předejít eskalaci napětí.

Protesty proti reformám se konaly také v dalších indických centrech, například v Bengalúru či Ghazipuru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rubio: S řešením konce rusko-ukrajinské války musí souhlasit všechny zúčastněné strany

Všichni, kdo se účastní konfliktu na Ukrajině, musí souhlasit s řešením, které ho ukončí, řekl po americko-ruských rozhovorech v saúdském Rijádu americký ministr zahraničí Marco Rubio. Jmenoval přitom Ukrajinu, Rusko i Evropu. Cílem je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války, dodal Rubio. Rusko je podle ministra ochotno zapojit se do vážně míněného procesu vedoucího k ukončení války. Ukrajinští zástupci pozváni nebyli.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Je to PR cvičení, Rusko kope jen za sebe, zaznělo v debatě o jednání v Rijádu

Zástupci Spojených států a Ruska se sešli na prvním osobním setkání od roku 2022. Jednání v saúdskoarabském Rijádu, které mělo mimo jiné posunout vyjednávání o příměří v ruské agresi na Ukrajině, ale podle diplomata a prezidentského poradce Michaela Žantovského není skutečným vyjednáváním o míru. Politický geograf Michael Romancov z Univerzity Karlovy podotknul, že je otázkou, „kdy se od slov dostaneme k činům“. Podle komentátora Českého rozhlasu Jana Fingerlanda nyní převládá skepse, že se Američané nechali Rusy v této fázi obehrát. Sinoložka Olga Lomová v 90' ČT24 také podotkla, že Moskva vydržela tlak Západu díky Číně.
před 5 hhodinami

Francie uspořádá další schůzku o Ukrajině, tentokrát i s českou účastí

Za Česko se středeční videokonference s lídry dalších států o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Paříž v tomto týdnu pořádá již druhé jednání. Pondělní schůzku, kterou Fiala kritizoval, omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž pozvala i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).
před 5 hhodinami

Papež František má začínající oboustranný zápal plic

Papež František má začínající oboustranný zápal plic, uvedly s odvoláním na prohlášení Vatikánu tiskové agentury. Infekci dýchacích cest hlavy katolické církve charakterizoval papežský stát slovy o „komplexním zdravotním stavu“. Tvrdí však, že papež má prý stále dobrou náladu.
před 6 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Po nehodě letadla v Torontu se zranilo 21 cestujících

Počet zraněných po pondělní havárii letadla v kanadském Torontu společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se zvýšil na 21, napsala agentura Reuters. Devatenáct z nich bylo později propuštěno z nemocnice. Kanadská média původně psala o patnácti zraněných. Dva zbývající hospitalizovaní cestující už nejsou v ohrožení života, uvedla společnost Delta Air Lines. Letadlo se ve větrném počasí po sněhové bouři převrátilo vzhůru nohama, na palubě bylo osmdesát osob.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem

Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...