Jihokorejský soud nařídil Japonsku odškodnit sexuální otrokyně z druhé světové války

Jihokorejský soud nařídil Japonsku, aby odškodnil dvanáct žen, které byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích pro japonské vojáky. Tokio na verdikt reagovalo s rozhořčením. Podle agentury Reuters by případ mohl znovu rozdmýchat diplomatický spor mezi oběma zeměmi.

Busty sexuálních otrokyň v domově pro dosud žijící oběti v Soulu
Zdroj: ČTK/AP

Historikové odhadují, že takzvaných „utěšitelek“, jak jsou nedobrovolné válečné prostitutky eufemisticky nazývány, bylo asi dvě stě tisíc. Šlo nejen o Korejky, ale také o Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí. Většina z nich je nyní již po smrti.

Podle Tokia vyřešila otázku sexuálních otrokyň dohoda o normalizaci vztahů mezi Jižní Koreou a Japonskem z roku 1965 a další dohoda mezi oběma zeměmi z roku 2015. Ta zahrnovala japonskou omluvu a japonskou nabídku, že vloží miliardu jenů (asi 206 milionů korun) do fondu pomoci obětem. Soul se na oplátku zavázal, že přestane Tokio v této citlivé otázce kritizovat.

Soud v jihokorejské metropoli Soulu nicméně nyní nařídil Japonsku zaplatit každé z dvanácti Jihokorejek 100 milionů wonů (1,9 milionu korun). Ani jedna z výše uvedených dohod totiž podle soudu nezbavuje ženy práva žádat kompenzace.

„Byl to zločin proti lidskosti, který Japonsko páchalo systematicky, svévolně a ve velké míře, čímž porušovalo mezinárodní normy,“ uvedl soudce Kim Čong-kon. Jihokorejky byly obětí „surových sexuálních praktik“, které jim způsobily fyzická poranění, pohlavní nemoci, nechtěná těhotenství a těžké duševní trauma, dodal. Sedm z dvanácti obětí, které se obrátily v roce 2013 na soud, od té doby zemřelo a jsou zastupovány svými rodinami.

Japonsko podle premiéra nemůže verdikt přijmout

Japonský premiér Jošihide Suga v reakci prohlásil, že Japonsko nemůže verdikt přijmout. Také hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató označil rozsudek za „nepřijatelný“ a vyzval Soul, aby podnikl „patřičná opatření“.

Náměstek japonského ministra zahraničí Takeo Akiba si předvolal jihokorejského velvyslance, aby mu předložil oficiální protest. Velvyslanec řekl, že se bude snažit zabránit „nežádoucím dopadům“ soudního verdiktu na vzájemné vztahy.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že soudní verdikt respektuje. Zároveň zdůraznilo, že bude usilovat o to, aby obě země pokračovaly v konstruktivní spolupráci.

Téma sexuálních otrokyň komplikuje vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem dlouhodobě. Dohodu z roku 2015 podepsala někdejší konzervativní vláda svržené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, ale část Jihokorejců ji kritizuje, mimo jiné proto, že Japonsko odmítá přijmout plnou právní odpovědnost za tyto zločiny. Jihokorejský prezident Mun Če-in po svém nástupu do funkce v roce 2017 prohlásil, že Japonsko není v postavení, aby si mohlo dovolit hlásat, že problém sexuálních otrokyň je vyřešený.

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.