Bolivijský soud zastavil stíhání bývalého prezidenta Moralese za volební podvody

Bolivijský soud zrušil obvinění proti exprezidentovi Evu Moralesovi a několika členům jeho vlády kvůli volebním podvodům, kterých se měli dopustit při loňských prezidentských volbách. Informovala o tom agentura DPA. Jde o druhé trestní stíhání Moralese, které bylo ukončeno po výhře kandidáta jeho strany v prezidentských volbách letos v říjnu. Minulý týden přestal být Morales stíhán kvůli obvinění z terorismu a vzpoury, toho se měl dopustit podněcováním k protestům proti vládě, která se vedení země ujala loni v listopadu po jeho útěku z vlasti.

Evo Morales
Zdroj: Reuters Autor: Agustin Marcarian

Nyní jedenašedesátiletý Morales stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od roku 2006 téměř čtrnáct let. Loni začátkem listopadu utekl ze země pod tlakem vedení armády a policie i demonstrací, které vypukly po říjnových volbách. V nich podle tehdejší ústřední volební komise opět vyhrál Morales, ale opozice ani Organizace amerických států (OAS) výsledky neuznala.

Do Bolívie se Morales vrátil letos v listopadu poté, co se úřadu prezidenta ujal zástupce jeho socialistické strany a exministr jeho vlády Luis Arce. Ten po vítězství v říjnových volbách médiím sdělil, že stran Moralese bude respektovat nezávislost soudnictví. Několik dní po nástupu do úřadu přitom jmenoval novým generálním prokurátorem Wilfreda Cháveze, který byl dříve Moralesovým advokátem.

Moralesovo stíhání kvůli volebním podvodům odstartovala žaloba podaná exprezidentem Carlosem Mesou, který loni v říjnových volbách s Moralesem prohrál. Kromě Moralese byl obviněn i viceprezident jeho vlády Álvaro García Linera a několik exministrů. V pondělí ale nejvyšší volební soud konstatoval, že nelze určit, zda se podvody odehrávaly, či nikoliv.

Pokus o svržení vlády

Moralesovo trestní stíhání kvůli terorismu a vzpouře skončilo minulý týden, když prokuratura ve stanovené lhůtě nezahájila vyšetřování. Trestní oznámení na konci loňského roku podala bývalá vláda kvůli tomu, že Morales po útěku podněcoval své příznivce k blokádám měst s cílem novou vládu svrhnout. Na exprezidenta byl vydán i zatykač, který byl letos po Arceho výhře ve volbách zrušen.

Trestní stíhání naopak teď hrozí exprezidentce Jeanine Áñezové, která loni vystřídala Moralese v nejvyšším úřadu, a několika členům její vlády. Stíhání doporučil koncem října parlament ovládaný Moralesovým Hnutím za socialismus (MAS), a to kvůli střetům bezpečnostních složek s protestujícími exprezidentovými příznivci loni v listopadu, při nichž zemřely na dvě desítky lidí.

Několik exministrů vlády Áñezové už je stíháno kvůli podezření z korupce, exministři vnitra a obrany Arturo Murillo a Fernando López v listopadu uprchli do ciziny.