Řidič vozu z Trevíru spolupracuje s policií. Soud ho poslal do vazby

Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud ve středu rozhodl, že 51letého Němce pošle do vazby, nikoli na psychiatrickou kliniku. Informovala o tom agentura DPA. Zběsilá jízda centrem města na západě Německa si vyžádala pět obětí.

Lidé v Trevíru zapalují svíčky obětem tragédie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Harald Tittel

„Mluví s námi,“ potvrdil ve středu agentuře DPA mluvčí trevírské policie. Co řidič přesně u výslechu řekl, ale komentovat nechtěl.

Muž, který se v Trevíru narodil a žil v jeho okolí, najel v úterý odpoledne podle dosavadních poznatků úmyslně na pěší zónu v centru města, kličkoval po ní a mohutným vozem typu SUV srážel kolemjdoucí. Jeho čin si vyžádal pět obětí a čtrnáct zraněných.

Mezi oběťmi je i devět a půl týdne staré dítě. Původně policie mylně uváděla, že měl kojenec devět měsíců. Další obětí šílené jízdy se stal 45letý otec děvčátka. Jeho matka a její další rok a půl staré dítě skončily se zraněním v nemocnici. Zemřely také tři ženy ve věku 25, 52 a 73 let. Všechny oběti pocházely z Trevíru.

Muž byl v době činu opilý

Řidiče se policistům podařilo zadržet zhruba čtyři minuty po prvním nouzovém volání. Státní zastupitelství případ vyšetřuje jako několikanásobnou vraždu, pokus o vraždu a vážné ublížení na zdraví. První informace uváděly, že muž trpí psychickou nemocí.

Soudce se nicméně rozhodl, že ho nepošle do psychiatrického detenčního zařízení, ale uvalí na něj vazbu. Podle vyšetřovatelů zatím nejsou k dispozici žádné indicie, že by byl čin motivován politicky či nábožensky. V době činu byl muž opilý. V krvi měl 1,4 promile alkoholu.

Policisté a hasiči na pěší zóně v centru Trevíru
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Harald Tittel

Podle německých médií neměl 51letý Němec stálou adresu a v poslední době přespával ve voze, který mu zapůjčil přítel. Právě s ním vjel v úterý na pěší zónu.

„Absolutní bezpečnost neexistuje“

Podle Rogera Lewentze, ministra vnitra spolkové země Porýní-Falc, v níž město leží, se v automobilu ani jinde nenašel žádný dopis, v němž by se muž k činu hlásil a vysvětloval motiv. Ministr také uvedl, že se podobnému činu jednotlivce dá jen stěží zabránit.

Pokud by se letos konaly vánoční trhy, byly by nyní u vjezdu na pěší zónu podle trevírského primátora Wolframa Leibeho protiteroristické betonové bloky. Kvůli pandemii covidu-19 se ale trhy nekonají. I kdyby na místě ale zábrany byly, řidič by si podle Leibeho mohl najít jiný cíl. „Absolutní bezpečnost neexistuje,“ uvedl.

U římské brány Porta Nigra, která je památkou UNESCO a symbolem města, se ve středu uskuteční pietní akt. Už od úterý lidé chodí uctívat oběti také do trevírského dómu, který stojí nedaleko místa činu.