Falklandy se po téměř čtyřiceti letech zbavily nášlapných min. Souostroví vyčistilo i poslední kout

3 minuty
Horizont ČT24: Falklandy se po téměř čtyřiceti letech zbavily nášlapných min
Zdroj: ČT24

Uplynulý víkend se stal zlomem pro obyvatele britského Falklandského souostroví v jižním Atlantiku. Lidé slavili odstranění posledních z celkových dvaceti tisíc nášlapných min, které tam zůstaly z roku 1982 po válce s Argentinou. Obyvatelům Falkland se tak otevřel poslední nedostupný kout jejich vlasti, kde doposud hrozilo nebezpečí vážného zranění nebo dokonce smrti.

Po dlouhých 38 letech se na Falklandech otevřel poslední nepřístupný kus země – písečná pláž. Doposud tam měli lidé vstup zakázán, protože hrozilo velké nebezpečí, že je nášlapná mina zmrzačí nebo zabije. O víkendu tak mohli na pláž poprvé vyrazit i děti. Poslední lokalizovanou výbušninu odpálili pyrotechnici ještě před slavnostním ceremioniálem před zraky lidí. 

„Jsem tu poprvé v životě. Před válkou jsem byl ještě moc malý, takže poprvé. Fantastická pláž, obrovská pláž. Je to pro nás skvělé,“ neskrýval nadšení jeden z obyvatel Falklandských ostrovů Lee Molkenbuhr. „Jsem jako na obláčku, protože to všechno proběhlo úspěšně, bez nehod,“ dodal technický ředitel SafeLane Global John Hare. 

Na odminování Falkland pracovalo od roku 2009 více než sto specialistů převážně ze Zimbabwe. Nálože museli pracně hledat ručně. Kvůli větru nemohli využít cvičené krysy, které se osvědčily v Africe. „Vést jakýkoliv projekt od začátku do konce je úžasné, ale tady se k tomu přidává pocit, že jsme se podíleli na historii,“ řekl manažer programu odminování Guy Marot.

Vzkaz od prince Williama

Miny na Falklandech ležely od roku 1982, kdy souostroví vojensky obsadila Argentina. Ta následnou 72denní válku prohrála, velké části ostrovů ale zůstaly po jejím zásahu nepřístupné. Obyvatelům ostrovů poslal pozdrav i princ William, jehož matka, Lady Diana, se zasazovala o celosvětový zákaz min.

Doufám, že definitivní odstranění těchto jizev konfliktu z roku 1982 pro vás bude dalším krokem k moderní a komunitní společnosti, kterou desítky let budujete.
William
princ

Likvidace dvaceti tisíc falklandských min vyšla na 36 milionů liber. Vláda v Londýně se zavázala, že stejnou částku věnuje na odstraňování min i v dalších zemích, a to včetně Zimbabwe, jehož experti nesou na vyčištění Falklandských ostrovů největší podíl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 3 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 5 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 7 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 8 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 9 hhodinami
Načítání...