Nový peruánský prezident po masových protestech rezignoval

Nový prezident Peru Manuel Merino, který tento týden v nejvyšší funkci nahradil sesazeného Martína Vizcarru, oznámil rezignaci. K té jej předtím kvůli masovým protestům, během nichž zemřeli v sobotu nejméně dva lidé, vyzval šéf parlamentu Luis Valdez. Odchod dočasné hlavy státu žádaly všechny politické strany zastoupené v zákonodárném sboru.

Manuel Merino oznámil odchod z funkce
Zdroj: Reuters/Peruvian Presidency

Při rozsáhlých protestech, které se konají po celé zemi, bylo zraněno přes šest desítek lidí, několik z nich kvůli střelbě bezpečnostních složek. Poté, co se objevily zprávy o úmrtí dvou demonstrantů na následky střelných zranění, se k volání po Merinově rezignaci přidali i politici.

Vizcarru v pondělí sesadil z funkce parlament kvůli podezření z korupce, které se údajně dopustil v době, než se stal v roce 2018 prezidentem. Mnozí ale tvrdí, že za jeho odvoláním stály osobní zájmy poslanců. Úřadu hlavy státu se poté ujal Merino, který do té doby šéfoval parlamentu. Demonstranti tvrdí, že šlo o parlamentní puč.

Peruánci reagují na ohlášenou rezignaci prezidenta
Zdroj: Reuters
Autor: Sebastian Castaneda

„Chci pro tuto zemi to nejlepší“

Merino v krátkém projevu, který přenášela televize, řekl, že jeho nástup do funkce prezidenta se odehrál v souladu s právem. „Já, stejně jako vy všichni, chci pro tuto zemi to nejlepší,“ citovala jej agentura AP.

Peruánský Kongres by se měl ještě během neděle sejít na mimořádném zasedání, aby vybral novou hlavu státu. Sesazený prezident Vizcarra ale řekl, že do vývoje událostí by měl zasáhnout nejvyšší soud. „Není možné, aby instituce, která nás uvrhla do politické krize, která Peru na pět dní paralyzovala, nyní přišla s řešením a vybrala osobu, která je podle jejího názoru vhodná,“ uvedl.

Vizcarra se do čela země dostal před dvěma lety z pozice viceprezidenta poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil prezident Pedro Pablo Kuczynski. V Peru jsou kvůli korupci nyní stíháni či už odsouzeni všichni žijící exprezidenti. Vizcarru zatím vyšetřuje prokuratura kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl guvernérem (2011–2014). Vizcarra obvinění odmítá.

Rychlé řešení politické krize je pro Peru důležité i vzhledem k pandemii koronaviru. Země se 32 miliony obyvatel patří k nejvíce postiženým státům na světě, dosud se tam potvrdilo přes 930 tisíc nákaz koronavirem SARS-CoV-2, více než 35 tisíc lidí v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.