Kosovský exprezident Hashim Thaçi poprvé stanul před soudcem zvláštního tribunálu pro Kosovo v Haagu. Jeden z bývalých vůdců povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) čelí obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za bojů se Srbskem v 90. letech minulého století. Thaçi u soudu prohlásil, že s obviněními z válečných zločinů nesouhlasí a cítí se nevinen ve všech bodech obžaloby.
Thaçi poprvé stanul před tribunálem. Obvinění z válečných zločinů odmítl
„Vaše ctihodnosti, obžaloba je naprosto nepodložená a cítím se nevinný,“ pronesl dvaapadesátiletý Thaçi.
Hashim Thaçi rezignoval na úřad prezidenta minulý týden poté, co se dozvěděl o svém formálním obvinění. Nedlouho poté byl zatčen a přepraven do Haagu. Prokurátoři tribunálu spolu s ním obvinili i další někdejší vůdce UÇK – o den dříve byl zatčen bývalý předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi. Dalším obviněným je mimo jiné bývalý předseda parlamentu a šéf opoziční strany Kadri Veseli.
Thaçimu hrozí doživotí
Desetibodová obžaloba viní Thaçiho z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za jeho roli ve vedení UÇK, jejíž bojovníci jsou viněni z nelegálního věznění, zneužívání a vražd zadržených oponentů a údajných zrádců. Prokuratura už v červnu informovala o existenci obžalovacího spisu, podle něhož jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za vraždy stovky civilistů. Pokud by ho soud shledal vinným, hrozilo by mu až doživotní vězení.
Hashim Thaçi patřil k vůdcům povstalecké armády UÇK, která v letech 1998 až 1999 bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. V současné době je ve stejné vazební věznici, kde pobýval a zemřel jeho hlavní rival a srbský exprezident Slobodan Milošević, píše Reuters.
Cílem pondělního slyšení bylo mimo jiné seznámit Thaçiho s body obžaloby a zajistit, aby byla respektována jeho práva.
Tribunál je součástí kosovského soudnictví
Tribunál pro Kosovo vznikl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele v roce 2015, na základě zprávy Rady Evropy z roku 2011 obsahující obvinění, že bojovníci UÇK obchodovali s lidskými orgány, které odebírali vězňům, a že zabíjeli Srby i Albánce.
Tribunál má soudit bývalé velitele povstalecké UÇK, která bojovala za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Ačkoliv je součástí kosovského soudnictví, sídlí z bezpečnostních důvodů v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.
Válka za nezávislost Kosova na Srbsku si vyžádala přes 10 tisíc životů, většinou kosovských Albánců. Osud více než 1600 nezvěstných zůstává neznámý. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO, které bombardovalo srbské síly. Kosovo, ovládané Albánci, vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Uznalo jej mnoho západních států, nikoli však Srbsko a jeho spojenci Rusko a Čína.