Zelenskyj navrhl rozpustit ukrajinský ústavní soud, který zrušil některé protikorupční zákony

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předložil parlamentu návrh zákona, který by umožnil ukončit působení stávajících soudců ústavního soudu. Dále by měl anulovat jejich rozhodnutí ohledně protikorupčních zákonů bez právních následků a obnovit platnost těchto právních norem v původním znění. Prezidentův krok má podle agentury Reuters zvrátit nedávný nález ústavního soudu, postihující boj proti korupci. Rozhodnutí soudu by podle hlavy státu mohlo mít dopady i na zahraniční pomoc, která je podmiňována právě pokrokem v potírání korupce. Podle tisku ale ústava prezidentem navržený postup nedovoluje.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: ČTK/AP

Ústavní soud tento týden rozhodl o zrušení některých protikorupčních zákonů. Protiústavní je podle něj trestní postihování státních úředníků, kteří v majetkových přiznáních vědomě uvedou nepravdivé informace.

Soud zakázal přístup veřejnosti k těmto majetkovým přiznáním a také podávání elektronických majetkových přiznání, která byla zavedena kvůli zvýšení transparentnosti.

Rovněž zrušil klíčové pravomoci národní protikorupční agentury včetně pravomocí prověřovat podaná majetková přiznání, vypracovávat zprávy o porušení pravidel a provádět protikorupční inspekce ve státních úřadech. Nález tak ochromil protikorupční prověrky, a tím i nástup nově zvolených starostů a zastupitelů z nedávných místních voleb do funkcí.

„Ústavní soud svým rozhodnutím nejen ničí protikorupční systém v zemi, ale také ochromuje práci místní samosprávy a celého státního aparátu,“ prohlásil už dříve šéf protikorupční agentury Oleksandr Novikov. Bez příslušné prověrky nesmějí být oficiálně jmenováni třeba šéfové vládních agentur.

Zelenského návrh: Rozhodnutí ústavního soudu jsou neplatná od samého počátku

Zelenskyj podle televize 112 nejprve svolal naléhavé jednání Rady národní bezpečnosti a obrany. Bylo podle něj nutné okamžitě reagovat na „drtivé údery“ proti úspěchům při potírání korupce a projednávání nezbytných návrhů zákonů, které umožní odvrátit podobné kritické situace, jež představují ohrožení národní bezpečnosti.

Nyní představil návrh zákona, který má rozhodnutí soudu zvrátit. „Rozhodnutí ústavního soudu jsou neplatná od samého počátku,“ praví se v prezidentově předloze. Zelenskyj rovněž navrhl rozpustit stávající ústavní soud a zvolit nové ústavní soudce.

Zatím podle Reuters nebyl určen termín, kdy by parlament měl o předloze hlasovat. Zelenskyj nicméně návrh předložil jako naléhavý a poslanci by měli o něm hlasovat co nejdříve.

Více než tisícovka lidí podle agentury AFP demonstrovala před sídlem soudu v centru Kyjeva. Demonstranti přišli s transparenty typu „Pryč s korupcí“, „Zkorumpovaný soud“ či „Pryč s prasaty z ústavního soudu“. Někteří házeli dýmovnice a zapalovali pneumatiky. Policie nezasáhla.

Protest před ústavním soudem v Kyjevě
Zdroj: Reuters
Autor: Gleb Garanich

Tisk: Ústava zakazuje prezidentem navržený postup

List Ukrajinska pravda upozornil, že podle prezidentova návrhu mají být noví ústavní soudci zvolení podle ústavy, která ale zakazuje takovýmto způsobem přerušovat pravomoci členů ústavního soudu. Složení ústavního soudu lze měnit jen se souhlasem nejméně dvou třetin ústavních soudců.

Předseda ústavního soudu Oleksandr Tupyckyj kritizoval prezidentův návrh jako „zjevně neústavní“ pokus o „ústavní převrat“. Režim si podle něj chce pořídit vlastní ústavní soud.

Právě Tupyckého si mezitím předvolali k výslechu vyšetřovatelé kvůli podezření, že v rámci zločinecké organizace ovlivňoval rozhodování soudů v majetkových záležitostech. Tupyckyj podle tisku také zatajil vlastnictví pozemků na Krymu, které prý přešly do soudcova vlastnictví až po ruském záboru poloostrova.

Hrozí pozastavení finanční pomoci i víza s EU

Nesoustavné výkony Ukrajiny při prosazování reforem a potírání zakořeněné korupce vykolejily program zahraniční pomoci ve výši pěti miliard dolarů (asi 117 miliard korun), který byl s Mezinárodním měnovým fondem dohodnut v červnu, kdy se ukrajinská ekonomika v důsledku pandemie již ocitla v prudkém poklesu.

Zastoupení EU v Kyjevě varovalo, že finanční pomoc Unie je podmíněna pokrokem Ukrajiny při potírání korupce. EU by podle tisku také mohla Ukrajincům pozastavit bezvízové cestování.

„Naše kontakty zatím neoficiálně upozorňují, že rozhodnutí ústavního soudu, které ruší klíčové pravomoci národní protikorupční agentury a trestní odpovědnost za nepřesná majetková přiznání, je dostatečným důvodem, aby Evropská komise spustila mechanismus, kterým dočasně pozastaví bezvízový režim,“ varoval podle deníku Ukrajinska pravda ukrajinský velvyslanec při EU Mykola Točyckyj. Učinil tak v dopise místopředsedovi vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci.

Nezávislost, akceschopnost a stabilita protikorupční infrastruktury zůstává kritériem nejen pro bezvízové cestování Ukrajinců do EU, ale i podmínkou pro finanční pomoc Evropské unie v objemu 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard korun), zapojení do evropského energetického, telekomunikačního a digitálního trhu, připomněl velvyslanec. Navrhl proto co nejdříve vytvořit pracovní skupinu, která by připravila příslušné změny v ukrajinské ústavě.

USA, Kanada, Británie a EU podpořily Ukrajinu pomocí a sankcemi proti Rusku poté, co demonstranti v Kyjevě v roce 2014 svrhli proruského prezidenta a Rusko nelegálně anektovalo Krym a zaútočilo na Donbas, ale opakovaně tlačily na Kyjev, aby zrychlil tempo reforem.