Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého muže al-Káidy

Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě al-Káida. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tweet afghánské zpravodajské služby NDS. Abú Muhsín Masrí figuroval na seznamu nejhledanějších teroristů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Zabití Abú Muhsína Masrího bylo oznámeno na Twitteru
Zdroj: Reuters

Masrího smrt potvrdil šéf amerického Národního protiteroristického střediska (NCTC) Chris Miller. Jeho „odstranění z bitevního pole představuje zásadní komplikaci pro teroristickou organizaci, která soustavně zažívá strategické ztráty, k nimž napomáhají Spojené státy a jejich partneři“, konstatoval šéf NCTC.

Masrí, původem z Egypta, byl ve Spojených státech obviněn z toho, že materiálně podporoval teroristickou organizaci a ze spiknutí za účelem zabití občanů USA. Druhý muž al-Káidy byl podle NDS zabit při operaci v provincii Ghazní na východě Afghánistánu. FBI odmítlo věc komentovat.

Spojené státy po únorové dohodě s islamistickým hnutím Tálibán stahují své vojáky z Afghánistánu. Podle Bílého domu by tam měla do začátku příštího roku zůstat asi polovina ze současných pěti tisíc Američanů. Tálibán v dohodě poskytl bezpečnostní záruky a zavázal se bojovat proti teroristickým uskupením.