Premiérka Nového Zélandu Ardernová vyhrála s náskokem volby

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová s převahou vyhrála parlamentní volby, které se konaly v noci na sobotu středoevropského času. Podle bezmála úplných výsledků její Novozélandská strana práce získala 49 procent hlasů a čeká se, že v zákonodárném sboru bude mít nadpoloviční většinu.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová slaví vítězství
Zdroj: AP (ČTK) Autor: Mark Baker

Opoziční Novozélandská národní strana má po sečtení takřka všech volebních lístků 26 procent. V parlamentu zasednou i dvě menší strany, Zelení a liberální seskupení Act, jež zatím mají shodně kolem osmi procent. Novozélanďané souběžně s volbami uspořádali dvě referenda - o eutanazii a o legalizaci marihuany pro rekreační účely. Výsledky těchto hlasování se čekají koncem měsíce.

Ve 120členné sněmovně by Strana práce podle předběžných propočtů měla mít 64 křesel. Opoziční Národní straně je přisuzováno 35 mandátů, Zeleným a hnutí ACT po deseti mandátech. Jeden mandát zřejmě získá i strana zastupující maorskou menšinu.

Volební účast byla vysoká

„Nový Zéland vyjádřil Straně práce největší podporu za posledních padesát let,“ prohlásila v povolebním projevu Ardernová. Vláda podle ní dostala mandát k urychlení obnovy Nového Zélandu po koronavirové epidemii. Premiérka ale neuvedla, zda bude chtít pokračovat ve stávající vládní spolupráci se Zelenými.

Volby měly vysokou účast. Dva miliony voličů využily možnost volit s předstihem, což je o 60 procent více než v předchozích volbách v roce 2017. Celkově se k urnám mohlo dostavit až 3,2 milionu voličů.

Vláda zvládla koronavirus, popularita stoupla

Podle světových agentur popularita 40leté Jacindy Ardernové výrazně stoupla díky tomu, jak její vláda zvládla koronavirus. Od začátku epidemie zaznamenal pětimilionový Nový Zéland 1883 případů nákazy a 25 úmrtí. Díky příznivé epidemiologické situaci kabinet zrušil na začátku října poslední platná omezení v největším městě Aucklandu.

Konzervativní opozice ale vládě vyčítala neuskutečněné reformy. Velkým tématem v předvolební kampani bylo také nedostupné bydlení.

Ardernová stojí v čele novozélandské vlády od roku 2017. Její straně se tehdy podařilo složit koalici se Zelenými a především nacionalistickou stranou Nový Zéland, která v letošních volbách dostala podle dílčích výsledků dvě procenta hlasů a v parlamentu tudíž nezasedne. Při nástupu do úřadu byla Ardernová nejmladší vůdkyní Nového Zélandu za posledních 150 let.