Červeno-bílá proti červeno-zelené. Napětí v Bělorusku je i soubojem vlajek

V Bělorusku pokračují protirežimní protesty po zřejmě zfalšovaných prezidentských volbách. Na opoziční akce odpověděly úřady kromě zatýkání a bití demonstrantů také mobilizací stoupenců Alexandra Lukašenka a organizací prorežimních shromáždění. Oba tábory lze od sebe snadno rozeznat. Zatímco na prorežimních akcích vlají výhradně červeno-zelené vlajky, přívrženci opozice volí převážně červeno-bílé zástavy. I na jejich akcích lze sice zahlédnout také červeno-zelené vlajky, ale ve výrazně menší míře.

Delší tradici má červeno-bílá vlajka. Takto barevné symboly používali na přelomu 19. a 20. století běloruští národní aktivisté usilující o vznik samostatného státu.

Za autora vlajky bývá považován architekt Klaudzij Duž-Dušeuski. Vytvořil ji údajně v roce 1917 poté, co se na něj s prosbou o návrh vlajky obrátili zástupci běloruského národního hnutí v Petrohradě. Duž-Dušeuski vytvořil několik verzí, ale preferována byla bílo-červeno-bílá kombinace.

Některé zdroje tvrdí, že autorství Duž-Dušeuského nebylo zcela dokázáno. Na veřejnosti nicméně zavlála vlajka poprvé na jaře 1917 nad budovou Běloruské společnosti pro pomoc obětem války v Petrohradě, kde Duž-Dušeuski pracoval, uvádí nestátní běloruský web Tut.by. 

Podle některých výzkumníků se červeno-bílá kombinace objevovala už na praporech vojenských jednotek běloruského původu v době, kdy bylo území současného Běloruska součástí středověkého Litevského velkoknížectví, respektive později Polsko-litevské unie, píše nestátní ruský web Meduza.

  • K barvám původní běloruské vlajky se vztahuje legenda, podle které si kníže sundal během bitvy z paže zakrvácenou bílou pásku a pod touto improvizovanou zástavou poté vedl své vojsko do vítězné bitvy. Jak ale uvádí Tut.by, v běloruském folklóru taková legenda neexistuje a objevila se až ve 20. století.
  • Legendami jsou i další příběhy, podle nichž lze původní běloruskou vlajku spatřit už na některých obrazech zobrazujících události 16. či 17. století, dodává Tut.by. 

První pokus o běloruský stát

Podle Tut.by nosili bílo-červeno-bílé stužky za první světové války běloruští vojáci a po pádu carismu v Rusku v únoru 1917 se pod červeno-bílou vlajkou konaly první legální akce běloruského národního hnutí.

Když jeho zástupci vyhlásili v březnu 1918 Běloruskou lidovou republiku (BLR), zvolili červeno-bílou vlajku jejím symbolem. Státní znakem se stala Pahoňa, bílý kůň s rytířem v červeném poli, erb bývalého Litevského velkoknížectví.

Někteří historici míní, že Pahoňa byla původním znakem knížat z Polocku a její první vyobrazení bylo zaznamenáno ve 13. století na pečeti Alexandra Něvského, který měl za ženu právě dceru knížete z Polocku, dodává web stanice Belsat, kterou provozuje polská veřejnoprávní televize TVP. 

Podle Tut.by se Pahoňa stala oficiálním znakem Litevského velkoknížectví poté, co ji na pečetích použili Vladislav II. Jagello a jeho následník Vytautas. Právě od tohoto erbu jsou odvozené i barvy první běloruské vlajky. Červená a bílá se také objevovala v běloruské lidové kultuře, například na oblečení.

První pokus o samostatný běloruský stát, který byl z velké části okupován Německem, však v roce 1918 neměl dlouhého trvání.

Červeno-zelená vlajka je z roku 1951

Už v lednu 1919 nahradili bolševici BLR Běloruskou sovětskou socialistickou republikou (BSSR), která se pak stala součástí Sovětského svazu.

Červeno-bílé symboly pak použili protibolševičtí povstalci ve Slucku v roce 1920 a příslušníci běloruského národního hnutí, kteří na západě bojovali s Poláky. Poté zůstaly červeno-bílá vlajka a Pahoňa symboly emigrantů a hnutí usilujícího o běloruské obrození. Během druhé světové války je používali i běloruští kolaboranti s nacisty. 

Zhruba třicet let používala BSSR jako svou vlajku různé variace na tu sovětskou – rudé pole doplněné o žlutou zkratku republiky či o kombinaci zkratky se srpem, kladivem a hvězdou.

V roce 1951 pak BSSR dostala vlajku, která se už výrazně podobá té současné. Šlo o kombinaci červeného a zeleného pruhu s vyšívaným vzorkem na straně, kterou v červeném pruhu doplňovaly hvězda, srp a kladivo.

Znak Běloruské sovětské socialistické republiky z let 1981 až 1991
Zdroj: Jam123 / Public domain/Wikimedia

„Červená byla barva revoluce a zelená znamenala přírodu a život. Lidový ornament byl vybrán z toho důvodu, že Sověti vnímali Bělorusko jako národ rolníků,“ vysvětlil podle webu listu The Guardian běloruský historik Aljaksandr Bystryk.

Krátké červeno-bílé intermezzo

Po rozpadu Sovětského svazu a vzniku nezávislého Běloruska se země vrátila k symbolům z roku 1918, tedy k bílé vlajce s červeným pruhem uprostřed a k erbu Pahoňa. Vydržely ale jen několik let.

Když se Alexandr Lukašenko dostal v roce 1994 k moci, vyhlásil totiž o rok později referendum, jehož předmětem byla kromě zavedení ruštiny jako druhého úředního jazyka či podpory ekonomické integrace s Ruskem i změna státních symbolů.

Lukašenko v té době, tedy v období, kdy se postsovětské země potácely v ekonomických problémech, využíval nostalgii po Sovětském svazu a opoziční běloruské nacionalisty považoval za hrozbu pro svou moc. Státní propaganda také zdůrazňovala, že červeno-bílé symboly používali i běloruští kolaboranti s nacisty.

Výsledkem referenda tak bylo zavedení staronových státních symbolů: červeno-zelené vlajky, která se od verze ze sovětské doby liší absencí srpu, kladiva a hvězdy a mírně pozměněným lidovým ornamentem, a státního znaku, který je také pozměněnou verzí znaku BSSR. Prošlo i zavedení ruštiny a těsnější vztahy s Moskvou. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale neuznala žádné běloruské hlasování od roku 1995 za svobodné a férové.

Současný státní znak Běloruska
Zdroj: MesserWoland and Szczepan1990/Wikimedia

Oficiální vysvětlení symboliky staronové vlajky neexistuje, sám Lukašenko ale tvrdí, že „červená znamená svobodu a oběť praotců národa, zatímco zelená znamená život,“ uvádí web stanice Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda (RFE/RL). 

Dvojí vize Běloruska

Dvojí symboly od té doby reprezentovaly různé vize Běloruska. „Ti, kdo chtěli, aby se Bělorusko stalo součástí Evropy, a považovali rovněž za nutné podporovat obrození kultury a jazyka, zůstali věrni bílo-červeno-bílému praporu a Pahoni. Červeno-zelená vlajka pro ně symbolizovala režim usilující o návrat do Sovětského svazu spjatý s potlačením občanských svobod a pokračující rusifikací,“ uvádí Pavel Kotau z Univerzity Palackého v Olomouci.

„Pro autoritářský režim se bílo-červeno-bílá a historický znak staly symboly politických oponentů, proti kterým je třeba se bránit všemi možnými prostředky. Proevropské národnědemokratické hnutí a Lukašenkův proruský nostalgicko-sovětský režim se tak střetávaly i v symbolické rovině,“ dodává Kotau.

Červeno-bílá vlajka a Pahoňa nejsou podle RFE/RL v zemi oficiálně zakázané, ale úřady je vnímají jako „nezaregistrované symboly“ a jejich užití politickými aktivisty či sportovními fanoušky tak může vést k zatčení, zabavení vlajky a pokutě.

Původní červeno-bílé symboly tak byly dlouho vnímány jako znaky nacionalistické protirežimní opozice, píše The Guardian. Postupně se ale staly symbolem širšího odporu proti Lukašenkovi, který dosáhl bezprecedentního rozsahu právě v posledních měsících a týdnech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 11 mminutami

Ruský útok na autobus zabil v Sumské oblasti osm lidí

Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Záchranná akce na místě podle něho pokračuje.
07:00Aktualizovánopřed 24 mminutami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 45 mminutami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 1 hhodinou

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 1 hhodinou

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 7 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 8 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...