Navalnyj byl otráven, uvedli němečtí lékaři. Merkelová chce po Moskvě plné objasnění případu

Lékaři z berlínské kliniky Charité na základě výsledků rozborů došli k tomu, že byl ruský opozičník Alexej Navalnyj otráven. Nyní není v přímém ohrožení života. Navalnému je v rámci terapie podáván atropin. Lékaři zatím nedokážou říct, zda si ponese dlouhodobé následky. Německá kancléřka Angela Merkelová po Moskvě žádá plné vyšetření okolností kolapsu Navalného a potrestání viníků.

„Lékařský tým pacienta po jeho převozu velice pečlivě vyšetřil. Klinický nález ukazuje na otravu substancí ze skupiny nazvané inhibitory cholinestrázy,“ uvedla berlínská nemocnice v prohlášení. Konkrétní substance, kterou byl otráven, ale zatím známá není. Vzorky prověřovalo několik nezávislých laboratoří, dodala Charité.

Inhibitory cholinesterázy jsou látky, které mohou zvýšit komunikaci mezi nervovými buňkami v mozku a někdy se používají k dočasnému zlepšení či stabilizaci stavu pacientů s demencí. Vedlejšími účinky takové léčby jsou podle agnetury Reuters mimo jiné zvracení, svalové křeče, bolesti hlavy a halucinace. Některé druhy pesticidů rovněž využívají inhibitorů cholinesterázy, proto mohou být pro lidské zdraví toxické.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy. Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava.

Stav Rusa je nadále vážný, v bezprostředním ohrožení života ale není. Nadále je na jednotce intenzivní péče udržován v bezvědomí.

4 minuty
Události: Vše nasvědčuje otravě, oznámili Navalného lékaři v Německu
Zdroj: ČT24

Ruští lékaři známky otravy neobjevili

Nález lékařů v Berlíně je v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu. 

Vedoucí toxikologie omské nemocnice Alexandr dnes agentuře Interfax k poznatkům berlínské kliniky řekl, že i v Omsku byly provedeny testy na přítomnost inhibitorů cholinesterázy v Navavalného organismu, ale zjištěny nebyly. „Prověřovali jsme široké spektrum narkotických, syntetických látek, psychodelik a léčivých látek, včetně inhibitorů cholinesterázy, ale výsledek byl negativní,“ prohlásil. U Navalného se podle něj ani nevyskytovaly specifické příznaky otravy těmito látkami.

„Pokud jde o omskou fázi případu, tam se postoje lékařů neustále měnily. Komentátoři dokonce mluvili o tom, že v tomto případě nerozhodovala medicínská, ale politická hlediska,“ uvedl k případu komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák.

Německo žádá plné vyšetření případu

Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Heiko Maas ve společném prohlášení uvedli, že Moskva musí plně a nade vší pochybnost vyšetřit okolnosti zdravotního kolapsu Navalného. „Viníci musí být vypátráni a musí se zodpovídat,“ zdůraznili Merkelová s Maasem. „Doufáme, že se pan Navalnyj bude moci brzy plně zotavit,“ dodali.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Navalného mluvčí uvedla, že byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

WHO se shodla na společném „manuálu“ proti pandemiím

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu v noci schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií, informovala agentura AFP. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila přes tři roky. Má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji v květnu schválit členské státy WHO.
před 6 mminutami

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 7 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 7 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 9 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 10 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 10 hhodinami
Načítání...