Jihovýchod Číny dál sužují záplavy. Kvůli povodním na horním toku čínské řeky Jang-c'-ťiang musely tamní úřady evakuovat kolem 100 tisíc lidí, píše agentura Reuters. Voda ohrožuje také obří sochu Buddhy starou třináct století a vytesanou ve skále nad řekou.
Velká voda na Jang-c'-ťiang. Evakuovalo se sto tisíc lidí, v ohrožení je i obří Buddha z osmého století
Po povodních a sesuvech půdy způsobených nezvykle silnými dešti se pohřešuje pět lidí v jihočínské provincii Jün-nan. V S'-čchuanu ve městě I-pin se propadlo 21 zaparkovaných vozů, když uprostřed noci voda podemlela silnici. Při incidentu nikdo neutrpěl zranění.
Zamezovat povodním v regionu by měla obří vodní elektrárna Tři soutěsky. Ta ale teď zaznamenala rekordní průtok. Podle zpravodajky České televize v Číně Barbory Šámalové díky tomu už záplavy nejsou tak katastrofální jako před otevřením monumentální stavby. Vzpomněla na rok 1998, kdy zemřely tisíce lidí.
Úřady sdělily, že i přes velký nápor přehrada velký tlak vodního živlu ustojí, informuje Šámalová. Odstřelit se ale musely jiné menší přehrady, což je čínská praxe už z předchozích let, dodala zpravodajka ČT.
Kvůli pandemii koronaviru se Čína potýká s propadem ekonomiky. „Čínská vláda ale nepočítala s povodněmi,“ dodává Šámalová s tím, že se negativně promítnou také do hospodářství; zemi sužují už více než měsíc a vyžádaly si už přes dvě stě životů. Může za ně extrémní množství srážek, které delší dobu na území Číny dopadají.
Ohrožena je socha, se kterou se pojí legendy
Ohrožena je i obří socha Buddhy, která byla vytesaná do skalního masivu už v 8. století. Památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO se snaží čínské úřady a dobrovolníci ochránit bariérami z pytlů s pískem.
Vodní hladina se zvedla až k soše poprvé od roku 1949. Jedna z čínských legend varuje, že pokud si vytesaný Buddha namočí prsty u nohou, záplavy postihnou i šestnáctimilionové Čcheng-tu, cituje BBC státní agenturu Nová Čína.