Bergamo se stále vzpamatovává z tragického jara. Lidé chtějí vědět, proč se zde epidemie tak rozšířila

Provincie Bergamo, která zaznamenala v rámci Itálie nejvíce obětí epidemie koronaviru, hlásí pozitivní milník. Na jednotce intenzivní péče zde není už ani jeden pacient s covidem-19. Město se však z posledních těžkých měsíců vzpamatovává jen pomalu.

Video Události
video

Události: Bergamo se z epidemie vzpamatovává pomalu

Slovence Martě se má v bergamské nemocnici za tři týdny narodit první dítě. Místo v radostném očekávání ovšem prožila těhotenství v nejistotě. „Zrušili nám všechny lékařské prohlídky. Všichni soukromí lékaři byli povolaní do nemocnic,“ vysvětluje Marta Obeidová Foglieniová, která žije v Bergamu se svým mužem Alioschou.

Ten v centru provozuje rodinnou restauraci. Obavy páru ještě umocnilo to, že Alioscha těsně před nuceným zavřením obsluhoval hosty přímo z ohnisek nákazy. „Tři týdny jsem se bál, jestli náhodou taky nemám virus. Čekal jsem, kdy se objeví příznaky. Měl jsem štěstí a nic mi nebylo,“ říká.

Marta a její manžel Alioscha prožili v Bergamu těžké měsíce
Zdroj: ČT24

Dva měsíce zavření doma se snažili zabavit, jak se dalo. Konvoje vojenských aut odvážejících v noci rakve s oběťmi neviděli. Stačilo, že tísnivou atmosféru prázdného města umocňovaly sirény neustále projíždějících sanitek. „Hlavně v noci, když bylo to největší ticho, to bylo opravdu těžké. Po čase se snažili sirény vypínat, aby to nepůsobilo na lidi tak těžce,“ vzpomíná Marta.

Lidé chtějí znát viníky

I když ulice Bergama znovu ožily, do letního veselí má město stále daleko. Nakažených stále přibývá, i když jen málo. Hlavně starší lidé přesto pořád neskrývají obavy. Rodiny pozůstalých navíc vyčítají úřadům, že ohniska hned na začátku neizolovaly a umožnily tak, aby epidemie město zasáhla tak silně.

Jen v březnu pohřbili na bergamském městském hřbitově skoro šestkrát víc lidí než za stejné období loni. Příbuzní se s mrtvými přitom ani nemohli rozloučit. Celkem v Bergamu zemřelo víc než 670 nakažených, v celé provincii pak šest tisíc.

Jejich památku sem nedávno přijel uctít italský prezident. Rodiny obětí ale chtějí zjistit, kdo za tragédii nese odpovědnost. Obrátily se proto na soudy i Evropskou unii.