Klid nevydržel ani dva dny. Konflikt Arménie a Ázerbájdžánu pokračuje

Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem se ve čtvrtek po krátkém období klidu vrátily boje, oznámila ministerstva obrany obou zakavkazských republik. Konflikt propukl na konci minulého týdne a situace se po třech dnech přestřelek dočasně uklidnila ve středu. Boje propukly v neděli v severním úseku společné hranice u arménské oblasti Tavuš a dosud si vyžádaly nejméně 17 lidských životů.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany totiž podle agentury Interfax oznámilo, že v bojích s Armény byl zabit další jejich voják, celkem již dvanáctý. Baku současně tvrdí, že od neděle o život přišla i dvacítka arménských vojáků, Jerevan však dosud přiznal jen čtyři zabité vojáky a dvě desítky zraněných, z nichž jeden je ve vážném stavu.

Dosavadní bilanci doplňuje jeden zabitý civilista v Ázerbájdžánu. Tamní ministerstvo obrany podle RIA Novosti pohrozilo Jerevanu raketovým útokem na jadernou elektrárnu v případě eskalace konfliktu.

Turecko ústy ministra obrany zopakovalo podporu „ázerbájdžánským bratřím“, čelícím útoku na své území, a předpovědělo rozdrcení Arménů. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek odvolal dlouholetého šéfa diplomacie Elmara Mammadjarova. Toho podle agentury Reuters obvinil, že s Arménií vedl „nesmyslná jednání“, která stejně nezabránila vzplanutí nepřátelství. 

Šedesátiletý Mammadjarov, který byl ministrem zahraničí od dubna 2004, podle Alijeva neudělal dost, aby konfliktu zabránil. V čele diplomacie jej nahradil Džejchun Bajramov, který býval ministrem školství. Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se obě armády obviňují navzájem. 

Jerevan a Baku i v nových prohlášeních tvrdí, že odpověděly na ofenzivu druhé strany. „Ráno 16. července se arménské ozbrojené síly opět pokusily napadnout pozice ázerbájdžánské armády v úseku společné hranice v oblasti Tavuš,“ citovala ruská tisková agentura TASS prohlášení Baku.

„Okolo 03:40 (01:40 SELČ) arménské ozbrojené síly zabránily pokusu o diverzi. Při odražení útoku nepřítel utrpěl ztráty,“ napsala naopak mluvčí arménského ministerstva obrany na Facebook.

Desítky let sporů

Mezi oběma státy trvá už desítky let konflikt o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější konflikt se nicméně odehrává na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od sporného Náhorního Karabachu.

Konflikt o zmíněnou oblast, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu, si vyžádal na 30 tisíc obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma státy panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky – a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 – ale dosud nepřerostly ve válku.