Klid nevydržel ani dva dny. Konflikt Arménie a Ázerbájdžánu pokračuje

Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem se ve čtvrtek po krátkém období klidu vrátily boje, oznámila ministerstva obrany obou zakavkazských republik. Konflikt propukl na konci minulého týdne a situace se po třech dnech přestřelek dočasně uklidnila ve středu. Boje propukly v neděli v severním úseku společné hranice u arménské oblasti Tavuš a dosud si vyžádaly nejméně 17 lidských životů.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany totiž podle agentury Interfax oznámilo, že v bojích s Armény byl zabit další jejich voják, celkem již dvanáctý. Baku současně tvrdí, že od neděle o život přišla i dvacítka arménských vojáků, Jerevan však dosud přiznal jen čtyři zabité vojáky a dvě desítky zraněných, z nichž jeden je ve vážném stavu.

Dosavadní bilanci doplňuje jeden zabitý civilista v Ázerbájdžánu. Tamní ministerstvo obrany podle RIA Novosti pohrozilo Jerevanu raketovým útokem na jadernou elektrárnu v případě eskalace konfliktu.

Turecko ústy ministra obrany zopakovalo podporu „ázerbájdžánským bratřím“, čelícím útoku na své území, a předpovědělo rozdrcení Arménů. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek odvolal dlouholetého šéfa diplomacie Elmara Mammadjarova. Toho podle agentury Reuters obvinil, že s Arménií vedl „nesmyslná jednání“, která stejně nezabránila vzplanutí nepřátelství. 

Šedesátiletý Mammadjarov, který byl ministrem zahraničí od dubna 2004, podle Alijeva neudělal dost, aby konfliktu zabránil. V čele diplomacie jej nahradil Džejchun Bajramov, který býval ministrem školství. Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se obě armády obviňují navzájem. 

Jerevan a Baku i v nových prohlášeních tvrdí, že odpověděly na ofenzivu druhé strany. „Ráno 16. července se arménské ozbrojené síly opět pokusily napadnout pozice ázerbájdžánské armády v úseku společné hranice v oblasti Tavuš,“ citovala ruská tisková agentura TASS prohlášení Baku.

„Okolo 03:40 (01:40 SELČ) arménské ozbrojené síly zabránily pokusu o diverzi. Při odražení útoku nepřítel utrpěl ztráty,“ napsala naopak mluvčí arménského ministerstva obrany na Facebook.

Desítky let sporů

Mezi oběma státy trvá už desítky let konflikt o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější konflikt se nicméně odehrává na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od sporného Náhorního Karabachu.

Konflikt o zmíněnou oblast, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu, si vyžádal na 30 tisíc obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma státy panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky – a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 – ale dosud nepřerostly ve válku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
11:24Aktualizovánopřed 58 mminutami

Trump dá ohledně Ruska na Witkoffa, kterému chybí zkušenosti i znalosti

Lidé blízcí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Rusku. Šéf Bílého domu však stále naslouchá hlasům o tom, že Moskva chce skutečně mír. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z řad amerických činitelů. Ústřední postavou formující Trumpův přístup k ruské agresi je zřejmě jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff, kterému chybí zkušenosti s diplomacií i znalosti regionu a který ve svých vyjádřeních naskakuje na ruskou propagandu.
před 1 hhodinou

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě, úřady hlásí i desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, uvedli ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů. Později Lysak informoval o dvou zabitých mužích při ruském ostřelování Nikopolu.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 3 hhodinami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 3 hhodinami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 7 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 7 hhodinami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první unijní lídr od zavedení amerických cel.
před 8 hhodinami
Načítání...