Čína uzavřela oblast s více než 400 tisíci lidmi kvůli koronaviru

Čínské úřady se kvůli zvýšenému počtu případů koronavirové nákazy rozhodly uzavřít okres nedaleko metropole Pekingu. Přísná karanténní opatření se týkají přes 400 tisíc lidí, informoval v pondělí zpravodajský server BBC. Thajsko rovněž prodloužilo nouzový stav až do 31. července, zatímco Indonésie oznámila další tisícovku potvrzených infekcí.

Koronavirus v Číně
Zdroj: Reuters Autor: Tingshu Wang

Okres An-sin se nachází zhruba 150 kilometrů jižně od čínského hlavního města v provincii Che-pej. Podle čínských médií se v oblasti od propuknutí nákazy v Pekingu před dvěma týdny objevilo okolo osmnácti případů.

Tamní hygienici jsou však optimističtí a tvrdí, že se šíření viru podaří zastavit, protože okres není tak hustě obydlený jako čínské metropolitní oblasti. Podle nových nařízení, která vstoupila v platnost v neděli večer, z domu nyní mohou pravidelně vycházet jenom zaměstnanci nezbytných odvětví.

Pro ostatní platí, že jeden člen domácnosti může jednou denně vyjít na nákup. Lidé se nesmí navzájem navštěvovat a úřady varovaly, že za porušení nařízení hrozí tresty. Čína za uplynulý den zaregistrovala dvanáct nových případů nákazy koronavirem, v neděli oznámila 17 nově nakažených.

Úřady masově otestovaly třetinu obyvatel Pekingu

V pěti případech se lidé nakazili v zahraničí, zbylých sedm případů lokálního přenosu infekce evidoval Peking. Úřady více než dvacetimilionového hlavního města otestovaly k nedělnímu poledni třetinu obyvatel. Masovým testováním se snaží zabránit dalšímu šíření koronaviru, které souvisí s novým ohniskem na jednom z místních tržišť.

Celkem se v Číně, kde byl virus SARS-CoV-2 poprvé na konci loňského roku zaznamenán, potvrdilo 83 512 případů nákazy, na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo 4634 lidí.

Thajsko prodlouží nouzový stav

Vláda v jihoasijském Thajsku v pondělí rozhodla o prodloužení nouzového stavu až do konce července, informoval thajský list The Nation. Od 1. července se však v zemi otevřou školy i podniky, včetně barů a kulturních prostorů.

V zemi s 69 miliony obyvatel se za uplynulý den objevilo sedm nových případů nákazy, koronavirus se potvrdil u lidí, kteří se vrátili z pobytu v Indii a ve Spojených státech. Celkem se v Thajsku od propuknutí nákazy potvrdila infekce u 3169 lidí, z čehož se 3053 uzdravilo a 58 lidí zemřelo.

Indonésie v pondělí oznámila dalších 1082 nových případů nákazy a 51 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkový počet potvrzených infekcí od začátku epidemie tím v zemi s 268 miliony obyvateli vzrostl na 55 092, z nichž 2805 zemřelo. Indonésie je tak po Číně co do počtu zemřelých druhou nejhůře zasaženou zemí ve východní Asii.

Singapur začal obyvatelům rozdávat zařízení, která mapují jejich pohyb. Učinil tak v rámci opatření, jež mají pomoci zpomalit šíření koronaviru. Malá zařízení jsou alternativou k vládní aplikaci pro chytré telefony.

První sérii úřady předávají hlavně starším lidem, o které se nemůže starat rodina a kteří jsou méně pohybliví, píše BBC. Zařízení funguje na principu bezdrátového přenosu dat. V případě, že se jeho nositel objeví poblíž osoby, u které se prokázala nákaza koronavirem, zařízení uvědomí úřady.