Američan Whelan dostal v Rusku 16 let vězení za špionáž. Hodlá zpochybnit nezávislost soudu

Ruský soud v pondělí uznal Paula Whelana vinným ze špionáže a poslal ho do vězení na 16 let. Prokurátoři pro Američana navrhovali osmnáctiletý trest, zatímco obhajoba trvala na nevině a žádala zproštění. Whelan se chce proti rozsudku odvolat.

Whelan byl zatčen v moskevském hotelu v prosinci 2018, údajně při přebírání špionážních materiálů. Američan se ale podle tvrzení obhajoby domníval, že USB flash disk, který přebíral v hotelovém pokoji, obsahuje snímky z dovolené v Rusku. Jednalo se však prý o nachystanou past.

Whelanův případ, podobně jako záležitost amerického investora Michaela Calveyho, který čelí v Rusku obvinění ze zpronevěry, ztěžuje beztak komplikované vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Američtí diplomaté Whelanovu kauzu označili za „významnou překážku“ pro zlepšení vztahů.

„Chování ruských úřadů vůči Paulu Whelanovi je otřesné,“ reagoval na rozsudek americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Soud s Whelanem podle něj nebyl spravedlivý a Rusko kromě toho od Whelanova uvěznění ignorovalo jeho zdravotní problémy a tím „ohrozilo jeho život“.

Spojené státy požadují Whelanovo propuštění 

„Spojené státy jsou pobouřené pondělním rozhodnutím ruského soudu odsoudit amerického občana Paula Whelana po tajném procesu, s utajenými důkazy a bez náležitého prostoru pro svědky obhajoby,“ uvedl dále Pompeo. Americká vláda požaduje okamžité propuštění padesátiletého rodáka ze státu Michigan.

„Hluboké zklamání“ nad odsuzujícím verdiktem moskevského soudu dal najevo také velvyslanec Spojených států v Rusku John Sullivan. „Jsem hluboce zklamaný. Americký občan byl odsouzen k šestnácti letům za zločin, v němž vina naprosto nebyla dokázána,“ řekl podle agentury TASS novinářům.

Whelan se plánuje odvolat

Whelan se hodlá proti verdiktu odvolat, sdělil jeho advokát Vladimir Žerebjonkov. V této souvislosti na dotazy novinářů také řekl, že případná výměna jeho mandanta za Rusy odsouzené v USA –⁠ Viktora Buta nebo Konstantina Jarošenka –⁠ se bude řešit teprve až po rozhodnutí, které vynese ve Whelanově případu odvolací soud.

Obhájce dodal, že odvolání napadne samotný verdikt, ale také zpochybní nezávislost soudu. K tomu Whelanova rodina v prohlášení označila ruské soudce za osoby, které se zabývají nikoliv právem, ale politikou.

„Whelanovi byla odepřena možnost předvolat svědky ve prospěch obhajoby, byla mu odepřena možnost spolupracovat s obhájcem. Toto je výsměch spravedlnosti, alespoň podle amerických standardů,“ zhodnotil proces velvyslanec USA Sullivan.

„Je to všechno jen politické divadlo,“ komentoval Whelan soudní řízení, které sledoval ze zaskleného prostoru s lavicí obžalovaných. V rukou držel papír s nápisem označujícím proces za „ostudný“ a vyzývajícím k „rozhodné akci“ amerického prezidenta Donalda Trumpa a vedoucí představitele Británie, Irska a Kanady. Kromě amerického má totiž Whelan právě také britské, irské a kanadské občanství.