„Historie se nesmí stát balvanem.“ Šéfové diplomacie Slovenska a Maďarska ocenili spolupráci

Spolupráce mezi Maďarskem a Slovenskem nikdy nebyla tak dobrá jako v současnosti, pochvaloval si maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po jednání se svým slovenským protějškem Ivanem Korčokem, který je v Budapešti na své první návštěvě od jmenování nové slovenské vlády. Korčok zdůraznil, že rozdílný pohled na historii se nesmí stát balvanem, který by bránil v rozvoji vztahů. Szijjártó podle agentury MTI ocenil vztahy se Slovenskem jako strategické.

Šéf maďarské diplomacie vyjádřil naději, že v příštích letech spolupráce povede k dalším úspěchům, a to ku prospěchu nejen obou zemí, ale také národnostních menšin. Upozornil, že maďarské vládě leží záležitosti Maďarů na Slovensku na srdci a že vítá podobný přístup slovenské vlády. Ocenil také, že slovenská vláda vydala své programové prohlášení též v maďarštině a chystá se přijmout nový zákon o národnostních menšinách a o jejich vzdělávání.

Slovensko je třetí největší obchodní partner Maďarska, obrat vzájemného obchodu překračuje 10,5 miliardy eur (asi 279 miliard korun). Je také třetí nejdůležitější destinací pro investice maďarských podniků, připomněl Szijjártó a vypočítal, že ještě do konce léta má být dokončen nový most přes Dunaj mezi městy Komárom a Komárno a do roku 2022 má být otevřeno šest nových hraničních přechodů, včetně tří mostů přes řeku Ipeľ.

Elektrické sítě obou zemí mají být propojeny do konce letošního roku a do roku 2024 mají výrazně stoupnout kapacity takzvaných interkonektorů mezi plynovody obou států, dodal Szijjártó. 

Korčok podle serveru HNonline zdůraznil, že historie se nesmí stát balvanem, který by bránil Slovákům a Maďarům hledět do budoucnosti. „Vidíme tento historický milník odlišně, ale co nás nemusí sjednocovat, nás nesmí rozdělovat,“ řekl k nadcházejícímu stému výročí podepsání trianonské mírové smlouvy.

To, co pro jedny představuje porážku a trauma, pro druhé znamená podle něj vítězství a začátek svobody. „Ale to se nesmí stát balvanem na krku, který by nám bránil hledět do budoucnosti a dělat to, co od nás v současnosti občané očekávají,“ zdůraznil.

Maďarsko vnímá mírovou smlouvu z Trianonu jako historickou křivdu, která připravila někdejší Uhersko o valnou část území a obyvatelstva a kvůli které se miliony Maďarů náhle ocitly v cizích státech, vzniklých po rozpadu Rakousko-Uherska.

Szijjártó: Budapešť očekává návštěvu premiéra Matoviče

Za silný signál označil maďarský ministr iniciativu premiéra Matoviče, který pozval představitele maďarské menšiny na Slovensku k setkání v předvečer výročí, připadajícího na čtvrtého června. Podobnou empatii očekává Slovensko podle Korčoka i od Maďarska. „Přeji si, aby tóny, které zaznějí v Budapešti 4. června, byly něčím, co opravdu otvírá spolupráci do budoucna,“ dodal.

Szijjártó potvrdil, že v Budapešti očekávají návštěvu slovenského premiéra Matoviče, nejraději hned po „povinné“ návštěvě Česka. „Budu tlumočit pozvání předsedovi vlády. Zítra (ve středu) odjíždíme do Prahy a věřím, že v dohledné době se uskuteční i návštěva slovenského premiéra v Budapešti,“ dodal Korčok. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 10 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 50 mminutami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 1 hhodinou

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 2 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 11 hhodinami
Načítání...