V Michiganu se protrhly dvě přehrady. Tisíce lidí se evakuují

Asi 10 tisíc obyvatel státu Michigan v USA muselo dočasně opustit domovy poté, co se po několikadenních silných deštích protrhly dvě tamní přehrady. Guvernérka Gretchen Whitmerová vyhlásila v nejhůře zasaženém okrese Midland nouzový stav a varovala, že stejnojmenné město by mohly zasáhnout největší záplavy v jeho historii.

Sanfordská přehrada
Zdroj: TC VORTEX / Reuters

„Něco takového jsme v okrese Midland dosud neviděli,“ řekla Whitmerová. „Procházet něčím takovým uprostřed globální pandemie je téměř nepředstavitelné,“ dodala. Meteorologové varují, že by se některá místa mohla ocitnout až pod téměř třemi metry vody.

Úřady proto nabádají občany z postižených oblastí, aby se přesunuli pokud možno ke známým v jiných částech státu. Pokud takovou možnost nemají, měli by využít nabízeného provizorního přístřeší. Tam musí povinně nosit roušku a udržovat dostatečné rozestupy od ostatních, aby snížili riziko šíření koronaviru.

Americká meteorologická služba NWS varovala před „extrémně nebezpečnou a život ohrožující situací“, rozvodněná řeka Tittabawassee by podle ní měla kulminovat ve středu ráno místního času (po poledni SELČ).

Video V Michiganu selhaly přehrady. Zaplavené jsou stovky domů
video

V Michiganu selhaly přehrady. Zaplavené jsou stovky domů

Zdroj: EBU

Reakce na koronavirus

Asi desetimilionový Michigan patří ke státům silně zasaženým pandemií covidu-19, tamní úřady evidují pozitivní nález u více než 50 tisíc lidí, přičemž asi pět tisíc z nich po komplikacích onemocnění zemřelo.

Do státu má ve čtvrtek přijet prezident Donald Trump, který navštíví továrnu automobilky Ford, kde se nyní vyrábí plicní ventilátory.

Demokratická guvernérka Whitmerová, jež v minulosti kritizovala reakci Trumpovy republikánské administrativy na rozmach nákazy v USA, není na událost oficiálně pozvána. Whitmerová je podle médií jednou z kandidátek, již zvažuje pravděpodobný vyzyvatel Trumpa v listopadových volbách Joe Biden na post své viceprezidentky.