Čína se zastala Huawei. Vyzvala USA, aby firmu neomezovaly

Čínské ministerstvo zahraničních věcí v sobotu vyzvalo Spojené státy, aby přestaly s „nerozumným omezováním“ Huawei a dalších čínských firem. Čínská vláda je připravena se za jejich práva postavit, uvedl úřad podle tiskových agentur. Peking tak reaguje na páteční oznámení Washingtonu o krocích, které mají ztížit Huawei přístup k dodávkám čipů potřebných při výrobě mobilních telefonů a telekomunikačních zařízení.

„Čínská vláda bude důsledně hájit legitimní práva a zájmy čínských společností,“ uvedlo v sobotním prohlášení čínské ministerstvo zahraničí. Zostření sporu o společnost Huawei, kterou USA považují za hrozbu pro národní bezpečnost, vyvolává obavy, že se ještě více zhorší americko-čínské vztahy.

Podle nových pravidel zahraniční společnosti, které používají americká zařízení pro výrobu čipů, budou muset v USA požádat o licenci dřív, než čipy dodají firmě Huawei nebo jí blízké společnosti HiSilicon.

Nová omezení ztíží čínské firmě přístup k jednomu z jejích hlavních dodavatelů, tchajwanskému výrobci čipů TSMC. Ten vyrábí čipy i pro americkou firmu Apple a další technologické společnosti.

Huawei varovala Spojené státy před odvetou

Huawei už dříve varovala, že čínská vláda v případě, že nařízení vstoupí v platnost, přijde s odvetnými opatřeními. Čínský státní list Global Times v pátek uvedl, že Peking je připraven zařadit na seznam nespolehlivých společností americké firmy.

Vyšetřování a sankce ze strany Číny by pak hrozily korporacím, jako je Apple, Cisco Systems nebo Qualcomm. V úvahu podle Global Times přichází i pozastavení nákupů letadel amerického výrobce Boeing.

Napjaté čínsko-americké vztahy prověřuje i pandemie nemoci covid-19, která se začala šířit z Číny, za což americký prezident Donald Trump v pátek znovu kritizoval Peking. Den předtím pohrozil přerušením všech vztahů s asijským ekonomickým gigantem a prohlásil, že prozatím nechce mluvit se svým čínským protějškem.