Sever Chorvatska postihlo zemětřesení, ze Záhřebu jsou hlášeny škody

V chorvatském hlavním městě ráno způsobilo škody a paniku zemětřesení o síle více než pěti stupňů, jehož epicentrum bylo jen několik kilometrů severně od Záhřebu. Informovaly o tom světové tiskové agentury. První otřes byl následován nejméně dvěma dalšími.

Škody v Záhřebu
Zdroj: Reuters Autor: Antonio Bronic

Podle evropských seizmologů mělo prvotní zemětřesení intenzitu 5,3 stupně, podle americké geologické služby USGS bylo o desetinu stupně silnější. Sever Chorvatska zasáhlo těsně před půl sedmou, epicentrum bylo údajně jen sedm kilometrů severně od Záhřebu.

„Trvalo to přes deset sekund. Rozhodně nejsilnější, jaké jsem kdy zažil,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného svědka, podle kterého následovalo dokonce několik následných otřesů. Úřady evidují zraněné.

Podle původních informací agentur měli záchranáři najít v troskách domu v Záhřebu chlapce bez známek života, tuto informaci ale posléze opravili s tím, že jedno dítě je hospitalizováno ve vážném stavu.

Poškozená katedrála i poničené domy

Zpravodaj Reuters hlásí poškozenou zvonici kostela, podle agentury AP svědci přinášeli zprávy o prasklinách na vícero budovách v Záhřebu či o poničených střechách. Ulice v centru města byly údajně poseté sutinami, místy se zřítily na zem i velké betonové bloky či komíny. Otřesy zanechaly stopy i na záhřebské katedrále, částečně poškodily špičku jedné ze dvou hlavních věží dominanty města.

Záhřeb po zemětřesení
Zdroj: Reuters
Autor: Antonio Bronic

Někteří lidé po otřesech utíkali ven z domů, hlášeny byly také požáry a výpadky dodávek elektřiny či připojení k internetu. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović na Twitteru apeloval na obyvatele, aby ve zmatku nezapomínali na bezpečnostní rozestupy doporučované v souvislosti se šířením koronaviru.

Šéf městského úřadu pro mimořádné situace Pavle Kalinić zároveň Záhřebanům skrze rozhlasové vysílání vzkázal: „Nevcházejte do domů, zůstaňte venku… Civilní ochrana Záhřebu pracuje ze všech sil, na nohou jsou tři tisíce lidí.“