Erdogan vyzval EU k větší podpoře syrských běženců. Merkelová slíbila pomoc uprchlíkům z Idlibu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Evropskou unii k větší podpoře pro syrské uprchlíky. Učinil tak po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Istanbulu. Merkelová slíbila, že Německo finačně pomůže zlepšit humanitární situaci běženců ze syrské provincie Idlib, kde nyní zuří největší boje v tamní občanské válce. Oba státníci hovořili i o situaci v Libyi a společně otevřeli nový kampus turecko-německé univerzity, uvedla agentura DPA.

Kancléřka Merkelová a prezident Erdogan v Istanbulu
Zdroj: Reuters Autor: Umit Bektas

Erdogan uvedl, že před boji v provincii Idlib na severozápadě Sýrie utíká k tureckým hranicím na čtyři sta tisíc lidí. Turecko už dříve během syrské občanské války hranice uzavřelo, protože na jeho území žije už 3,6 milionu syrských uprchlíků. U hranic na syrském území začaly turecké nevládní organizace stavět domy pro uprchlíky, uvedla agentura Reuters.

Například za pět posledních dní opustilo své domovy v severozápadní Sýrii, kde se nachází i Idlib, více než 38 tisíc lidí, informoval Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) mezitím uvedla, že lidé se k útěku rozhodli především kvůli obnoveným náletům syrské armády a jejího ruského spojence.

Otázka migrace dlouhodobě kalí vztahy Turecka s Německem i s celou EU. S tou Ankara před třemi lety uzavřela dohodu, jež výrazně zmírnila masovou migrační vlnu do Evropy. V posledním roce se ale příliv migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, opět zvýšil.

Merkelová v Istanbulu řekla, že Německo pomůže zlepšit situaci uprchlíků z Idlibu. Ankaře slíbila také podporu při posílení pobřežních hlídek mezi Tureckem a Řeckem.

Erdogan chce silnější tlak na libyjského „pučistu Haftara“

Oba státníci hovořili také o situaci v Libyi, kam Turecko nedávno poslalo vojenské experty na pomoc mezinárodně uznávané libyjské vládě Faíze Sarrádže. Proti ní bojuje samozvaná Libyjská národní armáda v čele s polním maršálem Chalífou Haftarem.

Erdogan uvedl, že je třeba zesílit tlak na „pučistu Haftara“, aby podpořil dokument přijatý v neděli na mezinárodní konferenci v Berlíně. Text, který má 55 bodů, požaduje mimo jiné návrat k politickému jednání o míru v Libyi.

Věznění novináři či turecko-německá univerzita 

Turecký režim v posledních letech vyhodil z práce řadu státních zaměstanců, včetně učitelů, kvůli podezření z jejich spolupráce s hnutím duchovního Fethullaha Gülena. Toho Ankara viní z dlouhodobé snahy svrhnout Erdoganovu vládu a Gülenovy příznivce, i jen domnělé, soudně stíhá. Tisíce jich skončily ve vězení a řada před represemi utekla, mimo jiné do Německa. 

Spolková kancléřka také uvedla, že s Erdoganem hovořila o vězněných novinářích turecko-německého původu v Turecku. Podle DPA Erdogan slíbil jednat o těchto kauzách případ od případu.

Merkelová a Erdogan v Istanbulu také slavnostně otevřeli nový kampus turecko-německé univerzity. Ta byla založena v roce 2008 a výuka začala v roce 2013. Merkelová při této příežitosti zdůraznila důležitost svobody ve vědě a školství.