Australské námořnictvo evakuuje tisíc lidí z pláže obklopené plameny

Australské námořnictvo zahájilo evakuaci zhruba čtvrtiny ze čtyř tisíc lidí uvězněných na pláži obklopené požáry ve městě Mallacoota. Stát Viktorie, ve kterém se město nachází, vyhlásil stav nouze. Úřady vyzvaly obyvatele k opuštění rizikových oblastí dřív, než se podmínky o víkendu zhorší, píše agentura Reuters.

Armáda turisty i místní obyvatele vyzvedla za pomoci menších člunů a převezla je na dvě lodi MV Sycamore a HMAS Choules a dál do přístavu v metropolitní oblasti Melbourne. Evakuace byla dobrovolná, do čtvrtka večer se k ní přihlásilo 963 lidí, několik dalších se oblast rozhodlo opustit ráno.

Větší z obou lodí, HMAS Choules, má „několik stovek lůžek“, citovala BBC velitele Scotta Houlihana. V případě zájmu dalších lidí se může vrátit. Lidé si na plavidlo mohli vzít i své domácí mazlíčky.

Video Události
video

Události: Požár v Austrálii

Požár se o víkendu může kvůli počasí dál šířit

Úřady v pátek vyzvaly obyvatele zasažených států Viktorie a Nový Jižní Wales, aby se z rizikových oblastí co nejrychleji evakuovali. Od soboty se totiž očekává zvýšení teploty a silný vítr, který může vést k dalšímu šíření ohně.

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews vyhlásil stav nouze v oblastech, kde bydlí zhruba sto tisíc lidí, a úřady je vyzvaly, aby využili krátkého ochlazení a oblast opustili. „Tohle je vaše příležitost utéct,“ varoval obyvatele Viktorie Andrew Crisp z vedení místní agentury pro řešení krizových situací. Podle něj se nemohou spoléhat na štěstí.

„Ještě stále je tu šance odejít,“ vyzvala v podobném duchu občany premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová: „Pokud nemusíte v oblasti zůstat, odejděte! Ta možnost tu nebude napořád.“

Několikatýdenní běsnění živlu

Austrálie se s ničivými požáry potýká již několik týdnů. Shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a jenom ve státě Nový Jižní Wales shořelo 1365 domů.

Kouř z lesních požárů podle agentury AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na dva tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland.