Saúdská Arábie poslala na smrt pět lidí za vraždu novináře Chášakdžího. Výsměch, míní Reportéři bez hranic

Saúdský prokurátor oznámil, že v souvislosti s loňskou vraždou novináře Džamála Chášakdžího bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti. Další tři lidé stráví dohromady 24 let za mřížemi. Informovala o tom agentura Reuters. Reakce ze světa jsou spíš skeptické. Organizace Novináři bez hranic (RSF) považuje výsledek za výsměch spravedlnosti, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost. USA mluví o „důležitém kroku“. Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán sice přijal za vraždu odpovědnost, nadále však odmítá, že by k ní dal přímý pokyn.

Video Události
video

Události: V Saúdské Arábii padly tresty smrti za vraždu Chášakdžího

V téměř naprostém utajení se uskutečnilo v souvislosti s případem devět soudních stání a před soudem stanulo celkem 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášakdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.

Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za „spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan. Doplnil, že události nepředcházel spor mezi pachateli a Chášakdžím.

Vražda podle saúdského soudu nebyla v plánu

Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja podle agentury AP uvedla, že soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu, tedy že pachatelé neměli původně v plánu Chášakdžího zabít.

Státní televize informovala, že podle prokuratury někdejší bin Salmánův poradce Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen. Agentura AP nicméně poznamenala, že Kahtání čelí kvůli své údajné roli ve vraždě Chášakdžího americkým sankcím.

Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí. Propuštěni byli také tři lidi, kteří byli shledáni nevinnými, a několik dalších, kteří byli vyšetřováni, uvedla AP.

Syn zavražděného novináře si myslí, že spravedlnosti bylo učiněno za dost. Rodina prý důvěřuje saúdské justici. K případu se vyjadřoval ve prospěch Rijádu už několikrát a list The Washington Post v dubnu napsal, že Chášakdžího děti dostaly po vraždě luxusní domy a úřady jim měsíčně vyplácejí tisíce dolarů.

Měsíc po vraždě byla zveřejněna fotografie, na níž korunní princ kondoloval Saláhovi a mladý muž na ní měl bolestný výraz. Podle stanice Al-Džazíra dostal Saláh zákaz vycestovat hned, když otec začal v USA publikovat články kritické k režimu v Rijádu.

„Saúdskoarabská justice je poměrně tvrdá, pokud už vynese nějaký rozsudek, takže tresty smrti nejsou tak překvapivé. Překvapivé může být to, že k soudu vůbec došlo, je ale třeba podívat se na něj zblízka. Trval sice několik měsíců, ale poměrně v utajení, neměli tam přístup představitelé OSN a svědci, kteří by nebyli předem vybraní. Odsouzeni byli pravděpodobně jen pěšáci, ne ti, kteří to celé zorganizovali,“ upozornila ředitelka Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy Irena Kalhousová.

Video Studio ČT24
video

Analytička Kalhousová: Západní země jsou v kritice Saúdské Arábie opatrné

Analytička Kalhousová: Západní země jsou v kritice Saúdské Arábie opatrné

Zpravodaj ČRo Macháček: Hlavní viníci podle Turecka odsouzeni nebyli

Čin, který šokoval svět

Chášakdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Novinář byl loni brutálně zavražděn na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu, kam si přišel vyřídit dokumenty, které potřeboval kvůli svatbě se svou tureckou snoubenkou. Chášakdžího tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Pozůstatky se nikdy nenašly.

Brutální vraždu mělo na svědomí komando saúdskoarabských agentů. Některé západní vlády i americká CIA se domnívají, že příkaz k zabití novináře dal sám korunní princ. V červnu zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království.

Rijád ale dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného. „V zásadě je zodpovědná saúdská vláda, protože to spáchali její agenti, ale neměli k tomu povolení. Nemělo k tomu dojít, byl to strašný omyl,“ zdůraznil saúdskoarabský ministr zahraničí Adel al-Džubejr.

Turecké ministerstvo spravedlnosti v reakci uvedlo, že verdikt „je daleko od toho, co očekávalo Turecko a svět pro objasnění vraždy v plném rozsahu“.

Šéf RSF Christophe Deloire proces označil za výsměch justici, protože při něm nebyly respektovány mezinárodní principy spravedlnosti. Rozsudek podle něj mohl být vynesen, „aby byli navždy umlčeni svědci vraždy“.

„Vrazi jsou vinní a odsouzení k smrti. Zadavatelé ale kráčejí na svobodě. Vyšetřování a soudní proces se jim prakticky vyhnuly. To je opak spravedlnosti. Je to výsměch,“ míní zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní vraždy Callamardová.

Americký představitel, jehož citoval Reuters, řekl, že rozsudek považuje za první krok k potrestání těch, kdo nesou odpovědnost. „Doporučujeme Saúdské Arábii pokračovat ve spravedlivém a otevřeném právním řízení,“ sdělil zdroj.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab napsal, že Chášakdžího rodina si zaslouží spravedlnost za tu „brutální vraždu“. „Saúdská Arábie musí zajistit, aby byli potrestáni všichni, kdo jsou odpovědní, a aby se taková krutost nezopakovala,“ stojí v tweetu.

Trump stojí za korunním princem

Americký prezident Donald Trump usmrcení novináře odsoudil a jeho vláda uvalila na 17 saúdskoarabských občanů v souvislosti s kauzou sankce. Ty se však nevztahují na korunního prince.

Trump opakovaně odmítl žádosti i z řad svých republikánů, aby Washington vůči Rijádu podnikl tvrdší kroky. Prezident zároveň opakovaně zdůrazňoval, že je důležité se Saúdskou Arábií udržovat dobré vztahy, jelikož je významným odběratelem americké vojenské techniky a zbraní, čímž přispívá k tvorbě pracovních míst v USA.

Korunní princ sice vyhlašuje ekonomické a sociální reformy, kritici režimu jsou ale zatýkáni. Jsou mezi nimi i duchovní, z nichž některým hrozí tresty smrti. Loni bylo zadrženo přes deset aktivistek v době, kdy Rijád nově povolil ženám řídit automobil.

Některé z těchto žen jsou obviněny z kontaktu se zahraničními novináři. Letos v dubnu skončilo ve vězení také osm lidí, kteří jim vyjádřili podporu.

Saúdská Arábie kontroluje média, kritika panovnické rodiny Saúdů se nepřipouští, zakázány jsou i veřejné protesty, politické strany i odbory.