Při několikahodinové přestřelce v New Jersey zemřeli čtyři lidé včetně policisty

Nejméně čtyři lidé zemřeli při střelbě v New Jersey. Za incidentem zřejmě stáli dva útočníci. Oba zemřeli při přestřelce s policejními speciálními jednotkami. Útok se stal poblíž obchodu s košer potravinami a u hřbitova. Motivy střelců zůstávají podle policie nejasné.

Video Střelba u supermarketu v New Jersey si vyžádala šest mrtvých
video

Střelba v New Jersey si vyžádala několik mrtvých. Proti útočníkům zasahovala speciální jednotka SWAT

Zdroj: EBU

Při policejním zásahu byly vypáleny na obou stranách stovky střel, zemřel rovněž jeden strážce zákona, uvedl velitel místní policie Michael Kelly. Dodal, že pachatelé policistům v obchodě vzdorovali několik hodin. „Rychle a nepřetržitě se v oblasti přemísťovali,“ řekl Kelly.

Dva další policisté a jeden civilista byli zraněni, jsou však ve stabilizovaném stavu. Oba policisté byli podle policie později propuštěni z nemocnice. Zabitý detektiv Joe Seals byl otcem pěti dětí a u policejního sboru v New Jersey pracoval od roku 2006.

Všechny školy ve městě Jersey, které leží naproti newyorskému Manhattanu přes řeku Hudson, byly po incidentu uzavřeny. Podle starosty bylo ale toto opatření již odvoláno.

Motivy střelců nejsou známé, nejsou ani žádné bezprostřední důkazy, že by krveprolití bylo buď zločinem z nenávisti, anebo terorismem, přiblížil Kelly. Ale dodal, že tyto motivy určitě „zůstávají na stole“, tedy budou se dále zkoumat. Vyšetřovatelé se domnívají, že oba podezřelí, kteří ještě nebyli identifikováni, jednali sami. Vyšetřovatelé podle listu The New York Times usoudili, že obchod s košer potravinami, kde přestřelka skončila, si ozbrojenci vybrali náhodou.

Vše podle Kellyho propuklo po poledni místního času. Zabitý detektiv byl smrtelně zraněn poblíž hřbitova, když se pokusil zatknout jednoho z podezřelých. Podle místních médií tento střet mezi podezřelými a policií souvisel s předchozím vyšetřováním vraždy, to ale úřady nepotvrdily.

Bylo to jako ve filmu, říká svědek

Policisté přijíždějící na místo činu se podle Kellyho okamžitě dostali pod „silnou palbu“ z pušek. Následující patová situace vedla k nasazení zvláštních policejních týmů rychlé reakce, federálních agentů i policistů z New Yorku. „Můj bože, bylo to jako ve filmu, šílené. Nic podobného jsem předtím neviděl. Jsem pořád otřesen,“ řekl jeden z místních obyvatel televizi NBC.

Kelly je přesvědčen, že civilisty a detektiva zabila palba od podezřelých, kteří dorazili na místo v ukradené dodávce z půjčovny a několik hodin vzdorovali policii. Podle vyšetřovatelů mohlo být v tomto vozidle „zápalné zařízení“, které nyní zkoumají policejní pyrotechnici.

„Naše myšlenky a modlitby jsou s oběťmi a jejich rodinami v této velmi těžké a tragické době,“ uvedl prezident Donald Trump na Twitteru v reakci na zprávy o „strašlivé přestřelce v Jersey City“.

„Na základě toho, co víme, už není v souvislosti s dnešními událostmi veřejná bezpečnost ohrožena,“ řekl guvernér Phil Murphy novinářům. „Pro Jersey City a celý stát New Jersey to byl neuvěřitelně těžký den,“ dodal.