Řada domorodých dětí v Austrálii neumí anglicky. Rychle se učí psaním vlastních knih

Severoaustralské městečko Tennant Creek ukazuje novou metodu vzdělávání. Ze žáků se tu stávají autoři vlastních příběhů. Základní školy se snaží čelit stoupající neznalosti angličtiny mezi studenty. V Severním teritoriu úřední jazyk země neovládá 40 procent z nich. Doma mluví australskými domorodými jazyky.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Děti australských domorodců neumí anglicky, pomáhá jim psát knihy

V obci Tennant Creek trénují studenti jazyk čtením a psaním knih. „Máme zde děti, které před rokem neuměly správně přečíst slovo kočka, sednout nebo liška. Teď bez problémů přečtou přes devadesát slov za minutu a mají pocit, že můžou jít čelit světu,“ říká učitelka místní základní školy Jocelyn Seamerová.

Třeba kniha Ottovy boty se odehrává přímo v prostorách školy. Vytištění zaplatili učitelé z vlastních zdrojů. „Otto neměl moc dobré boty, protože si je nemohl koupit. A lhal svým kamarádům, protože nechtěl, aby věděli, že na ně nemá peníze,“ přiblížil děj jeden z žáků Simon Sager.

Místním studentům se ve státních testech z angličtiny daří. Školy v Severním teritoriu se přitom držely v minulých letech na posledních příčkách. Nová metoda výuky tak sklízí úspěch. „Pomohlo mi to zlepšit se ve čtení a získal jsem odvahu vyslovovat více slov. Mám z toho dobrý pocit,“ uvedl Sager. 

Podle učitelů jsou děti v hodinách aktivnější a ztratily ostych. Proto doufají, že výukový program z jejich rozvrhu jen tak nezmizí.