Floridské pomeranče ničí nemoc z Číny. Poslední nadějí farmářů jsou vědci

Pěstování citrusů je hned po turistice druhým nejsilnějším odvětvím floridské ekonomiky. Teď mu ale hrozí zkáza. Kvůli zhoubnému zelenání citrusů neboli onemocnění žlutého draka je letošní úroda o osmdesát procent menší než před patnácti lety. Poslední nadějí pro tamní farmáře jsou vědci, kteří hledají způsob, jak citrusy na Floridě zachránit.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Floridské citrusovníky ničí nemoc

Takzvaný žlutý drak je onemocnění, které pochází z Číny. Napadené stromy namísto zářivě oranžových pomerančů plodí jen nezralé citrusy se zelenou barvou. Floridští farmáři se tak ocitli na pokraji kolapsu.  

„Než zelenání citrusů přišlo do našeho státu v roce 2006, vyprodukovali jsme asi 250 milionů krabic džusu. Odhadujeme, že letos to bude jen 80 milionů,“ popsal situaci pěstitel citrusů Peter D. Spyke. 

Choroba napadá kořeny citrusů a brání jim ze země absorbovat potřebné živiny. Listy stromů vyblednou a plody nikdy nedozrají a popadají na zem. Za vše může téměř neviditelný škůdce  drobný druh citrusové mšice, která onemocnění přenáší. 

I když pěstitelé stromy pečlivě kontrolují, mšice se nevzdávají – vybudovaly si odolnost proti postřikům.

Nové hnojivo jako možné řešení 

Novým řešením by mohlo být speciální hnojivo, které rostlinám postupně dodává živiny a brání žlutému drakovi, aby stromy doslova vyhladověl k smrti. „Je to skvělý příklad, kam musí Florida směrovat,“ domnívá se Spyke. Na infikovaných stromech se totiž podle něj neprojevují žádné příznaky onemocnění.  

Přípravek je jedním z výsledků výzkumu na Floridské univerzitě, na kterém se podílí více než čtyřicet odborníků. Podle nich za rozšířením mšic z Číny stojí růst teplot na Floridě, který způsobily klimatické změny.

„Spojené státy trpí dosud největším výskytem této choroby. Poškodila víc něž 90 procent floridských sadů, dostala se už i do Kalifornie a dál se šíří,“ popsal Johnny Ferrarezi z výzkumného centra Floridské univerzity. 

Kvůli žlutému drakovi už zkrachovaly tisíce floridských farmářů

Čas se krátí a kdysi výnosné odvětví floridské ekonomiky se postupně hroutí. V roce 2004 bylo v zemi sedm tisíc pěstitelů citrusů. Pět tisíc z nich kvůli žlutému drakovi zkrachovalo. Podle průzkumu Floridské univerzity přišlo jen během dvanácti let o práci 34 tisíc lidí.

„Floridský průmysl zřejmě zachrání jen budoucnost s novými sazenicemi a odrůdami, které budou schopné přežívat i s tímto onemocněním,“  domnívá se komisař pro floridské citrusy Ellis Hunt.

Vědci už experimentují s geneticky modifikovanými alternativami citrusů, ale zatím ještě není možné, aby je farmáři pěstovali.