Pěstování citrusů je hned po turistice druhým nejsilnějším odvětvím floridské ekonomiky. Teď mu ale hrozí zkáza. Kvůli zhoubnému zelenání citrusů neboli onemocnění žlutého draka je letošní úroda o osmdesát procent menší než před patnácti lety. Poslední nadějí pro tamní farmáře jsou vědci, kteří hledají způsob, jak citrusy na Floridě zachránit.
Floridské pomeranče ničí nemoc z Číny. Poslední nadějí farmářů jsou vědci
Takzvaný žlutý drak je onemocnění, které pochází z Číny. Napadené stromy namísto zářivě oranžových pomerančů plodí jen nezralé citrusy se zelenou barvou. Floridští farmáři se tak ocitli na pokraji kolapsu.
„Než zelenání citrusů přišlo do našeho státu v roce 2006, vyprodukovali jsme asi 250 milionů krabic džusu. Odhadujeme, že letos to bude jen 80 milionů,“ popsal situaci pěstitel citrusů Peter D. Spyke.
Choroba napadá kořeny citrusů a brání jim ze země absorbovat potřebné živiny. Listy stromů vyblednou a plody nikdy nedozrají a popadají na zem. Za vše může téměř neviditelný škůdce drobný druh citrusové mšice, která onemocnění přenáší.
I když pěstitelé stromy pečlivě kontrolují, mšice se nevzdávají – vybudovaly si odolnost proti postřikům.
Nové hnojivo jako možné řešení
Novým řešením by mohlo být speciální hnojivo, které rostlinám postupně dodává živiny a brání žlutému drakovi, aby stromy doslova vyhladověl k smrti. „Je to skvělý příklad, kam musí Florida směrovat,“ domnívá se Spyke. Na infikovaných stromech se totiž podle něj neprojevují žádné příznaky onemocnění.
Přípravek je jedním z výsledků výzkumu na Floridské univerzitě, na kterém se podílí více než čtyřicet odborníků. Podle nich za rozšířením mšic z Číny stojí růst teplot na Floridě, který způsobily klimatické změny.
„Spojené státy trpí dosud největším výskytem této choroby. Poškodila víc něž 90 procent floridských sadů, dostala se už i do Kalifornie a dál se šíří,“ popsal Johnny Ferrarezi z výzkumného centra Floridské univerzity.
Kvůli žlutému drakovi už zkrachovaly tisíce floridských farmářů
Čas se krátí a kdysi výnosné odvětví floridské ekonomiky se postupně hroutí. V roce 2004 bylo v zemi sedm tisíc pěstitelů citrusů. Pět tisíc z nich kvůli žlutému drakovi zkrachovalo. Podle průzkumu Floridské univerzity přišlo jen během dvanácti let o práci 34 tisíc lidí.
„Floridský průmysl zřejmě zachrání jen budoucnost s novými sazenicemi a odrůdami, které budou schopné přežívat i s tímto onemocněním,“ domnívá se komisař pro floridské citrusy Ellis Hunt.
Vědci už experimentují s geneticky modifikovanými alternativami citrusů, ale zatím ještě není možné, aby je farmáři pěstovali.