Nepokojný Irák. Protesty v Bagdádu stály život další čtyři lidi, kolem stovky je jich zraněno

Čtyři mrtvé a přes sto zraněných si vyžádaly sobotní střety iráckých bezpečnostních složek s protivládními demonstranty v Bagdádu. Agentura AP předtím uvedla, že bezpečnostním složkám se podařilo vyklidit několik důležitých mostů v irácké metropoli, včetně mostu vedoucího do vládní čtvrti. Protesty v Iráku trvají od října a vyžádaly si už přes 260 mrtvých a tisíce zraněných.

Protesty v Bagdádu
Zdroj: REUTERS Autor: Wissm al-Okili

K vyklizení mostů použily irácké bezpečnostní složky slzný plyn i zábleskové granáty. Podle agentury AP se podařilo vyhnat demonstranty i z mostu Sinak, který vede přes řeku Tigris do zabezpečené Zelené zóny, kde sídlí vláda.

Střety se odehrály i v okolí náměstí Tahrír v centru Bagdádu, kde podle agentury AFP zemřeli tři lidé a kde policie použila slzný plyn i ostrou střelbu. Další tři mrtvé si vyžádaly protivládní protesty v noci na sobotu v jihoirácké Basře.

I přes ropné bohatství špatně fungující stát

V ulicích Bagdádu a ve městech na jihu Iráku se protestuje od začátku října. Lidé poukazují na to, že nemají nic z ropného bohatství, kterým jejich země disponuje, a viní z toho zkorumpované politiky. Vadí jim také špatně fungující služby a nedostatek pracovních míst.

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí už dříve uvedl, že je připraven odstoupit, jakmile za něj bude nalezena náhrada. Premiér přiznal, že politické strany „udělaly chyby“ při vedení země. Slíbil, že „během několika málo dní“ oznámí volební reformy a důležité změny ve vládě.

Bližší podrobnosti podle agentury Reuters nesdělil. Mahdí také vyzval demonstranty, aby pomohli obnovit normální život v zemi.