
Horizont: Mučení v nigerijské islámské škole
Dvoupatrový dům v milionové nigerijské Kaduně byl místem utrpení. Zařízení fungovalo celých deset let. Zatím není jasné, jak se oběti na místo dostaly. Některé děti policii vypověděly, že je tam odvedli příbuzní v domnění, že se jedná o islámskou školu. Razie nakonec přišla z podnětu strýce, který opakovaně nemohl navštívit synovce.
Policie minulý čtvrtek našla v areálu skoro čtyři sta lidí, mezi nimi pětileté chlapce, ale i dospělé muže. Šlo převážně o Nigerijce, ale například dvě z dětí pocházely z Burkiny Faso. Některé z obětí byly v domě vězněny už několik let.
Také dospívajícího Sulejmana držela internátní islámská škola v řetězech. „V nejhorších případech nás bili pětkrát denně. Používali řemeny z automobilových motorů a elektrické kabely,“ vzpomíná osvobozený mladík.
Ti, kteří přišli o lidství
Mnoho lidí bylo při příchodu bezpečnostních složek připoutaných k těžkým kusům železa. „To místo není ani léčebna, ani islámská škola. Některé malé děti svázali řetězy. Zneužili je, zbavili lidství,“ prohlásil policejní prezident státu Kaduna Alí Džanga.
Někteří chovanci se po příchodu policie rozutekli. Zbylé nechali úřady převézt do tábora, kde čekají na příbuzné. Jejich stav všechny šokoval. „Jeden zvracel krev a je v kritickém stavu, další vůbec nemohl vstát a několik jich museli převézt do psychiatrického zařízení,“ uvedla státní komisařka pro sociální rozvoj Hafsat Mohamed Babaová.
Snaha o reformu islámských škol
Policie zadržela majitele a šest učitelů a trestně je stíhá. Zároveň úřady mluví o potřebě regulace islámských škol. Na převážně muslimském severu Nigérie si ale mnoho chudých rodin výdaje za učebnice a uniformy státního vzdělávacího systému nemůže dovolit.
Pokud děti do školy pošlou, tak často právě do soukromých učilišť koránu. „V té škole mám sama sedm dětí a nikdy tam nebyl žádný problém. Do té školy jsem chodila, vařila jsem jim,“ říká kuchařka Zainab.
Přestože je dvousetmilionová Nigérie nejsilnější ekonomikou afrického kontinentu, v zemi je rozšířeno násilí a únosy. Gangy unášejí chudé i bohaté, unesené někdy zabijí i přes to, že rodiny zaplatí vysoké výkupné.
Na severovýchodě země se kvůli teroristické organizaci islámských radikálů Boko Haram pohřešuje přes 22 tisíc lidí, z toho téměř šedesát procent dětí.