Opioidová krize se ze Spojených států šíří i do dalších zemí. Počet závislých nekontrolovaně roste například v Austrálii a nově ohrožená je i miliardová Indie. Farmaceutické společnosti se totiž po právních bitvách v USA snaží najít odbytiště pro své výrobky jinde.
Farmaceutické firmy hledají po USA nové trhy pro návykové opioidy. Cílí na Austrálii či Indii
Před deseti lety seskočila australská farmářka Carmall Caseyová ze svého náklaďáku a ucítila bolest v kolenou. Lékař jí diagnostikoval osteoartritidu a předepsal podle něj ideální léky – opioidy. Jenže jí zatajil, jak rychle na ně vzniká závislost. Pak nastupují vedlejší účinky jako deprese, úzkost nebo panické záchvaty.
„Spláchla jsem je do odpadu. Udělala jsem to, abych se k nim měsíc nedostala. Jenže když uběhl, měla jsem hrozné bolesti. Potřebovala jsem něco, co by mi ulevilo. A začalo to nanovo,“ popisujee Caseyová.
Ta se sice snažila najít doktora, který by jí dal léky nevyvolávající závislost, všude jí ale předepisovali opioidy – fentanyl, oxycodon, tramadol, targin. „Abych byla upřímná, nevím, co budu dělat. Je to strašidelné, protože nechci… Nevím. Ale já se k nim nevrátím,“ říká odhodlaně.
Předávkování je mimořádně snadné, pak hrozí smrt
V některých částech Austrálie – například v Tasmánii – se vydává ročně 110 tisíc státem hrazených předpisů na opioidy na 100 tisíc obyvatel. „Hrneme tyto látky do naší společnosti a myslíme si, že to nebude mít následky. A teď zjišťujeme, že to má obrovské dopady,“ říká odbornice na léčbu bolesti Jennifer Stevensová.
Syntetické opioidy jako fentanyl jsou vysoce návykové a řádově účinnější než drogy, jako je například heroin. Předávkování je mimořádně snadné. „Jak roste užívání těchto látek, stoupá i počet úmrtí,“ uvedla Stevensová.
Obětí opioidů byl třeba i Matthew Tonkin. Se závislostí na oxycodonu se vrátil z Afghánistánu, kde utrpěl úraz zad. Lék mu předepsal vojenský lékař. Krátce po návratu domů se předávkoval. „Kdyby mu řekli, že ho to do osmácti měsíců zabije, asi by jim poděkoval s tím, že raději vyzkouší něco jiného,“ říká otec vojáka David Tonkin.
Z epidemie užívání opioidů odborníci viní systém. Jde sice o léky pro krátkodobé užívání, závislost ale nastupuje velmi rychle. Navíc pokud jeden lékař odmítne další státem hrazené léky předepsat, udělá to jiný. Centrální evidence předpisů v Austrálii neexistuje.
Odborníci navíc varují, aby se problém s návykovými opioidy nepřelil i do miliardové Indie. Po letech lobbování se totiž zákony pro předepisování léků na bolest v zemi uvolňují.
V USA hrozí výrobcům miliardové pokuty
Ve Spojených státech už stojí řada výrobců před soudem. Jednou ze žalovaných společností je například firma Purdue Pharma, která vyrábí návykový OxyContin.
Žaloby u soudů podaly státy, města a okresy. Tvrdí, že Purdue Pharma při prodeji návykového analgetika používala klamavé praktiky a je zodpovědná za podnícení opioidové krize ve Spojených státech. Na předávkování opioidy denně v USA zemře v průměru 130 lidí. Společnost teď k urovnání tisíců soudních sporů nabízí deset až 12 miliard dolarů (233 miliard až 280 miliard korun).
Za svůj podíl na opioidové krizi má zaplatit pokutu také kosmetická společnost Johnson & Johnson, a to 572 milionů dolarů (13,3 miliardy korun). Firma se proti verdiktu chystá odvolat.