Volkswagen zaplatí za chybné údaje o spotřebě odškodné 96,5 milionu dolarů

Německý automobilový koncern Volkswagen podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) uváděl u zhruba 98 tisíc vozů ve Spojených státech chybné údaje o spotřebě. Firma se dohodla, že na odškodnění zákazníků vynaloží 96,5 milionu dolarů (2,3 miliardy korun).

Údaj o spotřebě bude upraven směrem dolů o zhruba jednu míli na galon (0,4 kilometru na litr). Revize se týká automobilů koncernových značek VW, Audi, Porsche a Bentley. Firma vyplatí majitelům vozů částku v rozmezí od 5,4 do 24,3 dolaru za každý měsíc vlastnictví, napsala agentura AP.

„Volkswagen je odhodlán poskytovat zákazníkům transparentní údaje o spotřebě paliva,“ uvedl mluvčí podniku Pietro Zollino. Firma rovněž upozornila, že dohoda o odškodnění zákazníků odvrací nejistotu vleklého soudního řízení a nezahrnuje žádné přiznání zodpovědnosti či pochybení Volkswagenu.

V roce 2015 VW přiznal manipulaci s testy emisí

Kauza se týká softwaru, který v některých případech snižuje spotřebu benzinových vozů při emisních testech, ale nikoliv při běžném provozu. EPA používání tohoto softwaru odhalila v rámci vyšetřování manipulace s emisemi u naftových vozů společnosti Volkswagen.

Automobilka v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznala, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstalovala software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál již automobilku stál desítky miliard dolarů.