V bývalém židovském ghettu u Balatonu byl 75 let schovaný poklad. Muzeum hledá majitele

2 minuty
Události: U Balatonu někdo našel poklad jedné z židovských rodin
Zdroj: ČT24

V areálu někdejšího židovského ghetta u jezera Balaton na jihozápadě Maďarska byla ukrytá jedinečná sbírka zlatých a stříbrných mincí a šperků. Cennosti nejspíš schoval někdo na jaře 1944 před deportací do Osvětimi v naději, že si je po válce vyzvedne. Sbírku teď vystavuje Balatonské muzeum a snaží se najít příbuzné původních majitelů.

Vše bylo uložené v pěti skleněných nádobách ve sklepě domu v maďarském městě Keszthely až do letošního února, kdy se v domě odčerpávala spodní voda. Tehdy se poklad našel, nálezci chtěli zůstat v anonymitě.

Sbírka obsahovala skoro tři tisíce mincí, polovina pochází z doby starověkého osídlení Maďarska Římany. „Jsou tu i starší mince. Například zlatý statér Alexandra Velikého, to je nejstarší mince. Alexandr Veliký vládl ve 4. století před Kristem,“ uvedla historička Balatonského muzea Gabriella Haászová.

„Šperky a mince jsme museli nejdřív ošetřit. Dalším krokem je výzkum. Musíme u všech, kus po kusu, určit jejich stáří,“ podotkl ředitel muzea Bálint Havasi.

Muzeum doufá, že se někdo z příbuzných přihlásí

V nádobách byly ale i další cennosti, například odznak se jménem Ferenc Pollák, prsten s jeho iniciály nebo medailony z března 1902, kdy se Pollákova dcera zasnoubila s lékařem Samuelem Rosenbergem.

„Byli bychom rádi, kdyby se našel někdo z potomků rodiny Rosenbergových a prokázal, že má na toto dědictví nárok,“ uvedl představitel místní židovské obce Gábor Rejtő. Před válkou žilo v Keszthely asi 900 židů. Z vyhlazovacích táborů se jich vrátilo jen sedm desítek. Dnes má zdejší židovská komunita třicet členů. Scházejí se ve stejné synagoze, kterou před válkou navštěvovali i Pollákovi a Rosenbergovi. Dodnes je připomíná pamětní deska.

Podle ředitele muzea už se několik lidí z různých částí světa muzeu ozvalo. O tom, komu nakonec poklad nevyčíslitelné hodnoty připadne, rozhodnou úřady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 31 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 43 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...