Na Slovensku začal soud s Pavlem Ruskem a Marianem Kočnerem v kauze miliardových směnek

Na Slovensku začalo soudní líčení s exministrem hospodářství a bývalým ředitelem soukromé televize Markíza Pavlem Ruskem a podnikatelem Marianem Kočnerem v kauze padělání čtyř směnek vystavených na částku v celkové výši téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Jejich proplacení vymáhala od Markízy jedna z Kočnerových firem. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným až dvacetileté vězení. Rusko u soudu vinu popřel.

Video Události
video

Události: Na Slovensku začal soud s Kočnerem a Ruskem

Podle prokurátora Rusko zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy již nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník, televizní stanice jako ručitel. Povinnost proplatit směnky by patrně zůstala pouze na Markíze, protože Rusko je podle slovenských médií nemajetný. Rusko u soudu řekl, že dluh není schopen uhradit. Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví televize, která patří do skupiny Central European Media Enterprises (CME).

Stanice Markíza dříve označila směnky za podvrh a tvrdila, že v kauze postupovali Rusko a Kočner ve shodě. Bratislavský okresní soud loni uložil Ruskovi i Markíze jednu ze zmíněných směnek proplatit, krajský soud rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání společnosti loni přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu.

Video Soud v další kauze Mariana Kočnera
video

Soud v další kauze Mariana Kočnera

„Policie se opírá jednak o výpovědi bývalých členů managementu, kteří tvrdí, že o žádných takových směnkách nevěděli, také o účetnictví Markízy, protože v účetnictví nebyla žádná zmínka, že by Markíza mohla mít takový závazek,“ uvedl zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.

Policie si nechala vypracovat například i znalecký posudek z oblasti písmoznalectví. „Ten říká, že podpis Pavla Ruska na těchto směnkách neodpovídá způsobu, jak se podepisoval na jiných listinách v té době, kolem roku 2000. Tedy že ten podpis vznikl mnohem později zfalšováním, někdy kolem roku 2014 až 2016,“ dodal Obrovský.

K soudu dorazil jen Pavel Rusko
Zdroj: ČT24

Hrozba dvacetiletého trestu

Rusko v pondělí před soudem odmítl uzavřít dohodu o vině a trestu, která by mu výměnou za doznání zajistila nižší trest než v případě prokázání viny v hlavním líčení. Vinu dříve popřel i sám Kočner.

Advokáti obžalovaných tvrdili, že trestní stíhání jejich klientů je zjevně účelové a že celý proces je ze strany prokuratury veden jednostranně. Rusko před soudem řekl, že směnky souvisely s urovnáním sporu s Kočnerovou firmou Gamatex. Pracovníci Gamatexu v roce 1998 obsadili Markízu, pokus o její převzetí ale skončil neúspěšně.

Za Ruska se tehdy postavili jeho redaktoři a tisíce demonstrantů před budovou televize. Prokurátor naopak tvrdil, že urovnání sporu zajistila jiná smlouva s Gamatexem než kontroverzní směnky. Kromě Ruska a Kočnera je v kauze směnek podezřelý také někdejší Kočnerův společník Štefan Ágh, v jehož prospěch byly některé směnky vystaveny. Ághův případ byl už dříve vyloučen k samostatnému řízení.

Obžalobu proti Ruskovi a Kočnerovi v případu padělání směnek za značného zájmu médií a veřejnosti projednává specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinku nedaleko v Bratislavy, který se zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy na Slovensku.

Oběma hrozí tresty od dvanácti do dvaceti let vězení. „Samozřejmě jde doteď o netrestané osoby, proto by jim teoreticky soud v případě uznání viny mohl tresty snížit o deset let, ale v obou případech jde o vysoké tresty pro tak vlivné lidi, jakými Pavol Rusko a Marian Kočner byli,“ uvedla novinářka Denníku N Monika Tódová.

Další případy

Kočner, kterého policie letos v březnu obvinila také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, je v kauze směnek již déle než rok ve vazbě a zahájení líčení se na vlastní žádost nezúčastnil. Rusko zase v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Silvie Volzové.

Rusko zastával v letech 2003 až 2005 post ministra hospodářství. Z této funkce byl odvolán po aféře se směnkami, jejichž prostřednictvím si již jako ministr půjčil 100 milionů tehdejších slovenských korun. Z politiky se Rusko stáhnul a rovněž prodal svůj podíl v Markíze.