Vojenská rada Súdánu prý potlačila pokus o puč

V Súdánu byl potlačen pokus o vojenský převrat, uvedla v tamní televizi vojenská rada, která zemi přechodně řídí od dubnového svržení dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra. Podle agentury AP bylo zatčeno nejméně 16 představitelů armády včetně údajného organizátora puče. Zatím nejsou známy žádné další podrobnosti, ani identita či hodnosti zatčených.

„Důstojníci armády a rozvědky, někteří z nich penzionovaní, se pokusili provést převrat,“ uvedl představitel vojenské rady generál Gamál Umar. Podle něj nezdařený pokus o puč přišel v kritické chvíli, kdy by země měla začít aplikovat dohodu o sdílení moci s opozicí.

Situace v Súdánu se po několika měsících demonstrací uklidnila minulý týden, kdy se vládnoucí vojenská rada domluvila s koalicí opozičních sil a protestních skupin na sdílení moci v přechodném období před volbami.

Súdánci tři měsíce v ulicích prosazovali požadavek, aby zemi po sesazení prezidenta Bašíra armádou vedla civilní vláda. Nakonec uspěli jen částečně, když opozice souhlasila s ustavením svrchované rady, v níž by měli zasednout jak zástupci protestního hnutí, tak i armády.