Premiéři zemí V4 jednali o spolupráci se šéfem japonské vlády. Babiš chce zlepšit negativní bilanci

O posílení spolupráce s Japonskem jednali v Bratislavě předsedové vlád středoevropských zemí z takzvané visegrádské čtyřky se svým japonským kolegou Šinzó Abem. Ten se poté přesunul do Bruselu na jednání se zástupci Evropské komise. Po něm bylo oznámeno, že EU a Japonsko chtějí spolupracovat na zlepšení pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Ve čtvrtek dopoledne se na Bratislavském hradě nejprve sešli Abe a slovenský ministerský předseda Peter Pellegrini. Následně se předseda japonské vlády zúčastnil schůzky s premiéry všech států V4. Jednání v Bratislavě se uskutečnilo v rámci slovenského předsednictví ve V4 a před čtvrtečním summitem Evropské unie a Japonska v Bruselu.

„Jako V4 chceme hrát významnější roli při vyjednávání obchodních dohod (EU). My jsme průmyslová oblast, jsme jedni z největších výrobců automobilů v Evropě,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). 

„Pana premiéra jsem vyzval, abychom vylepšili naší obchodní bilanci. My máme negativní bilanci asi 2,3 miliardy dolarů. Proto hledáme nové trhy pro české exportéry. Japonsko je pro nás důležitý trh,“ řekl Babiš českým novinářům. V Japonsku by se podle něj mohly uplatnit výrobky například českých podniků obranného průmyslu a jiných průmyslových firem.

Japonsko je druhý největší zahraniční investor v České republice. Máme společné výzkumné projekty.
Andrej Babiš
premiér

Babiš hovořil s Abem také o možnosti navázání přímého leteckého spojení obou zemí a o olympijských hrách, které bude v příštím roce hostit Tokio. „Český olympijský výbor má projekt otevřít Český dům. V Tokiu hledáme místo pro sochu, která připomene tři olympijské zlaté medaile (Věry Čáslavské) v Tokiu 1964. Pro Japonce je (gymnastka) Věra Čáslavská ikona,“ řekl Babiš.

3 minuty
Události: Japonský premiér jednal se zástupci V4 a EU
Zdroj: ČT24

Dohoda mezi EU a Japonskem

Na začátku letošního února vstoupila v platnost obchodní dohoda mezi EU a Japonskem. Jde o nejrozsáhlejší smlouvu o volném obchodu, jakou kdy evropský blok uzavřel. Pakt odstraňuje téměř všechna cla ve vzájemném obchodu. Summit EU-Japonsko se ale nevyhne řadě dalších témat, od rostoucího vzájemného obchodu přes stále odkládaný britský odchod z Unie až třeba po situaci na Korejském poloostrově.

Vysoce postavený činitel EU připomněl, že od 1. února mezi Unií a Japonskem platí pravidla loni dojednaného hospodářského partnerství. To by mělo postupně zvýšit unijní export do Japonska o více než 13 procent.

Už nyní loňská dohoda znamená konec celních poplatků pro více než 90 procent evropského exportu do Japonska; po úplném uplatnění dohody bariéry padnou pro 97 procent zboží, včetně výrazného počtu evropských zemědělských výrobků. Loni přitom evropské firmy do Japonska vyvezly zboží za 64,7 miliardy eur (přes 16,6 bilionu korun).

Japonce zajímá i brexit, kvůli investicím

Představitelé EU neskrývají, že Japonce dlouhodobě zajímá vývoj a zmatky kolem britského odchodu z evropského bloku – především kvůli dalšímu osudu japonských investic v Británii.

Společně s obchodní dohodou loni EU a Japonsko podepsaly také dohodu o strategickém partnerství, která posiluje jejich spolupráci na mezinárodní scéně, včetně třeba snahy o ochranu klimatu a prosazování cílů Pařížské dohody. Významný představitel unijní diplomacie také připomněl společnou snahu reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO) tak, aby mohla účinněji zajišťovat „rovné hřiště“ a všemi dodržovaná pravidla v mezinárodním obchodě. Jedním z bodů k diskusi je například otázka odvolacího orgánu WTO, jehož práci hrozí v důsledku postoje Spojených států na konci roku zablokování.

EU a Japonsko také na summitu zopakují svou podporu územní celistvosti Ukrajiny a odsoudí ruskou aktivitu ve vztahu k ukrajinské krizi, například v Kerčské úžině.

EU a Japonsko budou spolupracovat na zlepšení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Šinzó Abem to ve čtvrtek na okraj summitu EU-Japonsko v Bruselu uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

V pořadí 26. vrcholná schůzka mezi Unií a jejím významným asijským partnerem byla připomínkou, že obě strany mají trvalý zájem na co nejotevřenějším mezinárodním obchodě, který je založen na všeobecně uznávaných a respektovaných pravidlech.

Jak usměrnit Čínu

Společné prohlášení obou stran zmiňuje závazek začít vyjednávat s významnými partnery o úpravách pravidel v klíčových oblastech, jako jsou státní podpora průmyslu nebo nucené převody technologií. Jde o odkaz především na postup Číny, ačkoliv velkého japonského souseda prohlášení v této souvislosti přímo nezmiňuje. „Nemluvili jsme o konkrétních zemích nebo produktech,“ upozornil Abe, také v souvislosti s debatou o kybernetické bezpečnosti a bezpečném rozvoji telekomunikačních sítí.

Unie a Japonsko také zdůrazňují potřebu zajistit plné fungování odvolacího orgánu WTO, jehož práci hrozí v důsledku postoje Spojených států na konci roku zablokování. Japonsko plánuje v rámci svého předsednictví G20 také podnítit politickou debatu o ustavení globálních pravidel pro elektronické obchodování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 3 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 5 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 9 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...