Berlínské letiště zablokoval vládní letoun. Při přistání se oběma křídly dotkl země

Berlínské letiště Schönefeld muselo na několik hodin odklonit všechny přílety a odložit starty, protože ranvej zablokoval německý vládní letoun, který při přistání zavadil křídly o zem. Na palubě stroje, který se dostal do nesnází, nebyli cestující.

Německý vládní letoun po nouzovém přistání na letišti Schönefeld
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Paul Zinken

Posádka vládního letounu kanadské výroby Bombardier Global 5000 krátce po startu zaznamenala blíže neupřesněné provozní problémy, proto se rozhodla přistát na Schönefeldu. Letoun se z Berlína vracel do Kolína nad Rýnem, kde má základnu.

„Stroj se dostal oběma křídly do kontaktu se zemí. Kontrolované přistání pak již nebylo možné,“ uvedl mluvčí letectva. Posádka podstoupila lékařské vyšetření na vojenské klinice.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová řekla, že posádce se podařilo odvrátit neštěstí. „S letadlem za nejtěžších okolností (posádka) přistála na zemi,“ prohlásila ministryně.

Mimořádná situace si vyžádala uzavření letištní plochy, neboť po odtažení stroje museli technici prověřit, zda není ranvej poškozená. V poledne letiště ohlásilo, že provoz obnovilo, zároveň ale cestující varovalo, že návrat k normálnímu provozu mohou doprovázet zpoždění.

Tristní stav vládní letky 

Německou vládní letku tvoří 14 poměrně starých strojů, které slouží k dopravě vládních a dalších ústavních činitelů. Letadla se dlouhodobě potýkají se sérií poruch.

Koncem února uvázl ministr zahraničí Heiko Maas v Mali a musel čekat, než z Německa dorazí náhradní díl pro jeho speciál. Potíže měl Maas i v březnu na cestě do New Yorku, kdy jeho letadlu, které krátce předtím prošlo generálkou, praskla při přistání pneumatika. Stroj musel být následně z přistávací plochy odtažen.

Technické problémy měl vládní stroj i během lednové cesty spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera do Etiopie.

Loni v listopadu kvůli technickým potížím vládního airbusu nestihla kancléřka Angela Merkelová začátek summitu skupiny G20. Nejmocnější žena planety tehdy musela do Buenos Aires cestovat běžnou linkou.

Běžným spojem se musel z Indonésie loni v říjnu vracet i vicekancléř Olaf Scholz. Jeho speciál totiž poškodili hlodavci. 

V únoru rozhodla ministryně obrany von der Leyenová o nákupu tří nových letadel pro dálkové lety.