Alžírský prezident Buteflika ustoupil bouřícímu lidu, popáté kandidovat nebude

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika po masových protestech oznámil, že nebude znovu kandidovat na post hlavy státu. Zároveň odložil volby plánované na 18. dubna a slíbil i změny ve složení vlády a politické a ekonomické reformy. Do konce roku předloží návrh ústavy, kterou by lidé měli schválit v referendu. Jmenovat chce i orgán, jehož úkolem bude naplánovat termín nových voleb. Vzápětí po ohlášení Buteflikova rozhodnutí ohlásil premiér Ahmad Ujahjá rezignaci. Vládu nově povede dosavadní ministr vnitra Núreddín Bedúí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Buteflika nebude znovu kandidovat

Dvaaosmdesátiletý Buteflika, který trpí od roku 2013 následky mrtvice, se měl o svůj mandát v dubnu ucházet už popáté. Proti tomu se však v únoru zvedla nebývalá vlna protestů. Denně vycházely do ulic desítky tisíc lidí.

Na stranu protestujících se minulý týden přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce. V případě Buteflikovy opětovné kandidatury odmítlo dohlížet na průběh voleb více než tisíc soudců. Náčelník generálního štábu alžírské armády také prohlásil, že lidé a armáda mají stejnou vizi budoucnosti země.

Slíbené zkrácení mandátu demonstrantům nestačilo

Prezident Buteflika minulý týden vydal prohlášení, v němž varoval před nepokoji, které by mohly Alžírsko destabilizovat. Situaci se už dříve pokusil uklidnit příslibem, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období. Nynější protesty v zemi, která je významným producentem ropy a zemního plynu, jsou největší od takzvaného arabského jara z roku 2011. 

Demonstrace v Alžírsku
Zdroj: Reuters
Autor: Christian Hartmann

Buteflika byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení více než deset let trvající občanské války mezi vládou a islamistickými povstalci, která za sebou zanechala asi 200 tisíc mrtvých.

Od mozkové příhody v roce 2013 na veřejnosti Buteflika nemluvil, o svém rozhodnutí znovu nekandidovat informoval v prohlášení, které vydal prezidentský úřad.