Vražda Kuciaka a jeho partnerky před rokem šokovala Slovensko a předznamenala Ficův pád

Slovensko si připomíná rok od zavraždění investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Násilná smrt novináře, který byl podle policie zastřelen kvůli své práci, před rokem v zemi zvedla vlnu protestů a vyvolala politickou krizi. Ta nakonec vedla k demisi premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica a pádu vlády. Intenzivní vyšetřování ani po roce neodhalilo, kdo si vraždu objednal. Po celém Slovensku je naplánovaná řada vzpomínkových akcí.

„První vražda novináře v novodobých dějinách státu,“ psala loni slovenská média a země prožívala šok. 21. února 2018 byl ve svém domě ve vesnici Velká Mača zastřelen mladý investigativní novinář Ján Kuciak, který pracoval pro server Aktuality.sk. Zastřelena byla i jeho snoubenka Martina Kušnírová. Na zločin se přišlo až o několik dnů později.

Chladnokrevná vražda mladé dvojice vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu, kdy do ulic měst vyšly desetitisíce lidí. Demonstrovalo se kromě Bratislavy v řadě dalších slovenských měst, ale i v Česku. Protesty směřovaly proti premiérovi Robertu Ficovi, ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiky a mafie a skandálům politiků.

Prezident Kiska v důsledku stupňujícího se napětí ve společnosti vyzval k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Už 28. února oznámil demisi slovenský ministr kultury Marek Maďarič. Ministr vnitra Robert Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, podal demisi 12. března.

Premiér Fico nabídl demisi 14. března, podle ústavy to znamenalo pád celé vlády. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho. Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech.

8 minut
Události: Před rokem byl zavražděn Ján Kuciak
Zdroj: ČT24

Ani po roce není případ objasněný

Policie pracuje od začátku vyšetřování s několika motivy, které souvisejí s Kuciakovou prací. Kuciak se mimo jiné zabýval podezřeními spojenými s vládní stranou Smer-SD. Informace získával takzvanou datovou žurnalistikou, tedy vyhledáváním údajů z otevřených zdrojů. Dříve se ve své novinářské práci věnoval také tématu podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podezřením z dotačních podvodů.

Poslední případ, na kterém Kuciak pracoval, souvisel s podnikatelem Mariánem Kočnerem. Ten se dostal do povědomí v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí televize Markíza za pomoci pracovníků bezpečnostní služby. Kočner novinářovi telefonicky vyhrožoval, Kuciak proto podal na podnikatele trestní oznámení. Po jeho vraždě však příslušné orgány nenašly důvod k zahájení trestního stíhání.

Text Kuciakova posledního článku byl zveřejněn o půlnoci z 27. na 28. února. Více než rok připravovaný materiál se týkal působení kalábrijské odnože italské zločinecké organizace 'Ndrangheta na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle autora s vazbami na stranu Smer.

V září 2018 slovenská policie zatkla osm osob. Z vraždy Kuciaka a Kušnírové byli obviněni čtyři lidé. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, jeho řidiče Miroslava Marčeka, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa.

Zsuzsová je v médiích označována za osobu blízkou Kočnerovi. Ten z podílu na Kuciakově vraždě zatím nebyl obviněn, ale je s ní spojován. Od loňského června je však ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek.

Iniciativa Za slušné Slovensko, která stála za loňskými masovými protesty, svolala na čtvrtek shromáždění do Bratislavy, dalších asi tři desítek slovenských měst a do vybraných metropolí v zahraničí. V Košicích se vzpomínkové akce zúčastní i prezident Andrej Kiska. Hlava státu pak bude i na čtení Kuciakových novinářských textů, které potrvá nepřetržitě 24 hodin. V Bratislavě je naplánována také panelová diskuse. 

11 minut
Studio 6 s novinářkou Monikou Tódovou z Denníku N
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 2 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský útok na Mykolajiv připravil sto tisíc lidí o teplo

Ruský vzdušný útok na jihoukrajinský Mykolajiv v noci na neděli poškodil místní elektrárnu, informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Bez dodávek tepla je sto tisíc lidí, napsal na Telegramu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednoho člověka úder okupantů zranil. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly v sobotu výrazně zintenzivnily své pozemní útoky na východě Ukrajiny, hlavní nápor se odehrává na frontovém úseku u Pokrovsku.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útok v rakouském Villachu měl podle vyšetřovatelů islamistický motiv

Rakouští vyšetřovatelé se domnívají, že sobotní útok ve Villachu, při němž třiadvacetiletý Syřan s právem pobytu v alpské zemi ubodal chlapce a pět dalších lidí zranil, měl islamistický motiv. Oznámil to v neděli podle agentury APA rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.
před 11 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 15 hhodinami

Trumpova vláda ruší výpovědi v agentuře, která dohlíží na jaderné zbraně

Zástupci amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) se snaží zrušit výpovědi zaslané některým jeho zaměstnancům, ale nedaří se jim s nimi spojit, protože nemají jejich nové kontaktní údaje. S odvoláním na e-mail zaměstnancům NNSA to uvedla stanice NBC News. Web televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní.
před 17 hhodinami
Načítání...