Na policejní akademii v Bogotě útočil člen povstalecké ELN. Zemřely dvě desítky lidí

Čtvrteční útok na policejní akademii v kolumbijské metropoli Bogotě, při němž zemřelo 20 mladých kadetů a 68 lidí bylo zraněno, spáchal člen povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN). Muž, který najel do budovy akademie s autem plným výbušnin, při útoku také zemřel. Oznámil to kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero. Uvedl také, že všechny oběti byli studenti akademie ve věku od 17 do 22 let.

Video Zprávy ve 12
video

Auto s trhavinami explodovalo po slavnosti na kolumbijské policejní akademii

Útočník byl šestapadesátiletý Kolumbijec José Aldemar Rojas, který se už v 90. letech přidal k ELN a před několika lety při manipulaci s trhavinou přišel o ruku.

Podle ministra obrany Botera chtěl vjet do areálu vjezdem pro nákladní auta v 9:29 místního času. Hlídka ho ale zaregistrovala a hlásila vysílačkou podezřelé vozidlo. Muž se lekl a s autem plným trhavin se hlídce vyhnul a najel do blízké budovy, v níž byla ložnice kadetek. Podle ministra útočník čin plánoval 10 měsíců.

Svědci útoku uvedli, že se ozvala silná detonace, po níž se z oken budov v okolí vysypala skla. Na místo se sjely sanitky a vyslány byly i vrtulníky. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět hořící vrak automobilu obklopený různými troskami.

Už v noci na pátek kolumbijské úřady oznámily, že při útoku zemřelo 21 lidí, včetně muže zodpovědného za čin, a 68 osob bylo převezeno do různých zdravotnických zařízení. V nemocnicích zůstává devět lidí, řekl šéf policie.

Při útoku zemřela i nejméně jedna cizinka, mladá ekvádorská policistka. Další Ekvádorka utrpěla zranění. V akademii bylo v době exploze mimo jiné i 45 kadetů z Panamy, z nichž dva utrpěli zranění.

Policie na místě útoku v Bogotě
Zdroj: ČTK/EFE
Autor: Mauricio Dueńas Castańeda

Útočník chtěl spolupracovat s FARC, policie zadržela podezřelého

Botero také zdůraznil, že útočník nebyl členem bývalé povstalecké organizace FARC, s níž minulá vláda v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu. Ministr uvedl, že Rojas FARC v minulosti několikrát kontaktoval kvůli spolupráci. „Ale oni ho odmítli, protože vyjednávali o míru s vládou,“ dodal ministr.

Policie oznámila, že v Bogotě zadržela jednoho podezřelého, s nímž byl autor útoku v kontaktu. Zadržený Ricardo Carvajal bude obviněn z vražd a terorismu.

Nejtragičtější útok za patnáct let

Prezident Iván Duque, který kvůli události přerušil cestu na západě země a vrátil se do Bogoty, útok odsoudil jako „zavrženíhodný teroristický čin“. V zemi byl vyhlášen třídenní státní smutek a prezident slíbil ještě více zintenzivnit boj proti teroristům. Po útoku nařídil Duque zesílit také kontroly na hranicích a vjezdech do větších měst.

Místní média označila útok za nejhorší teroristický čin v Bogotě od roku 2003, kdy explodovala bomba v autě v garážích místního klubu El Nogal. Zabila 36 lidí a na dvě stovky osob zranila. Čin tehdy spáchali levicoví povstalci z organizace FARC, která v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu s vládou a loni složila zbraně. Někteří povstalci ale složit zbraně odmítli a pokračují v ilegální činnosti.

Útok na policejní akademii obyvatele Bogoty šokoval, od míru s FARC byly podobné činy spíše ojedinělé. Stála za nimi poslední povstalecká organizace v zemi Vojsko národního osvobození (ELN) či drogové bandy.

Pieta za oběti útoku v Bogotě
Zdroj: Reuters
Autor: Luisa Gonzalez

Policie zatím vyšetřuje, zda měl řidič vozu José Aldemar Rojas, který způsobil čtvrteční explozi v Bogotě, vazby na nějakou organizaci. Žádnou skupinu nejmenoval ani prezident Duque, který ale slíbil ještě více zintenzivnit boj proti zločineckým teroristickým skupinám. Po útoku nařídil zesílit také kontroly na hranicích a vjezdech do větších měst.

S povstalci z ELN se vláda rovněž snažila dojednat mír, jednání začala v roce 2017, posléze je ale přerušila, protože ELN se nevzdala útoků a únosů. Naposledy minulý víkend se přihlásila k útoku na vrtulník na severu Kolumbie, který převážel 1,7 miliardy dolarů (asi 38 miliard korun), a k zadržení jeho posádky.