
UDÁLOSTI: Europarlament pokračuje v tažení proti zemím EU, které podle něj nedodržují právo
Pokud se Evropská komise shodne na tom, že některý stát zasahuje do nezávislosti soudnictví, nebojuje proti podvodům a korupci nebo porušuje lidská práva, bude moci navrhnout protiopatření v podobě omezení, případně zmrazení plateb z unijního rozpočtu.
„Členské státy při vstupu akceptovaly tyto hodnoty a jejich dodržování, a proto je užitečné na tom trvat,“ řekl europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).
K uplatnění takového kroku bude nutný souhlas členských států a také Evropského parlamentu. Agentura Bloomberg poznamenala, že návrh je ve schvalovacím procesu v době, kdy počínání vlád v Polsku, Maďarsku či Rumunsku vyvolává pochybnosti o respektu k demokratickým zásadám a kdy se rozšiřuje rozkol mezi východními a západními státy EU.
Podle kritiků je ale návrh europarlamentu jen dalším útokem západu na východ EU. „Myslím si, že to je nešťastné, protože zase dělíme Evropu na východ a západ, na staré země a nové země… Tento návrh to bude jenom posilovat,“ domnívá se europoslanec Evžen Tošenovský.
Příslušné europarlamentní výbory návrh komise podpořily a rozšířily ho o ustanovení, podle kterého by dotčené členské státy i přes zastavení plateb z fondů EU musely přislíbené finance poskytnout konečným příjemcům, jako jsou výzkumní pracovníci, občanské společnosti či studenti účastnící se výměnného programu Erasmus.
Ve čtvrtek přijatý návrh musí ještě potvrdit unijní země.