Devět mrtvých po požáru v solném dolu na Uralu

Ruští záchranáři v neděli našli těla všech devíti pracovníků, kteří při sobotním požáru uvázli v šachtě solného dolu v uralském Solikamsku. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na krizový štáb, působící na místě neštěstí.

„Pro vyproštění devíti stavbařů z šachty se udělalo vše, co bylo možné. Šest pokusů (záchranářů) dostat se k nim překazily plameny,“ uvedl gubernátor Permského kraje Maxim Rešetnikov. Současně vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil jim pomoc.

Ještě dříve vedoucí záchranářů Alexej Pestov novinářům řekl, že k místu v hloubce 365 metrů, kde uvázlo devět lidí se nelze dostat „kvůli deformacím v konstrukci šachty, pokračujícímu požáru a hustému dýmu“.

odle agentury Interfax se záchranářům v noci na neděli nepodařil ani šestý pokus proniknout k pohřešovaným, a tak se vrátili na povrch. Chybělo jim prý překonat posledních dvacet metrů. Posléze záchranáři podnikli další sestupy do šachty, našli však již jen mrtvá těla. Z požáru podle správy dolu zbývají k uhašení už jen jednotlivá ohniska.

Šachtu zachvátil požár v sobotu. Ze sedmnácti lidí, kteří v té době na místě pracovali, se osmi podařilo dostat na povrch. Z kritické situace vyvázli bez zranění. Ostatní sice byli podle agentury Interfax vybaveni osobními kyslíkovými přístroji, ale čas, kdy mohli pobývat v zamořeném prostoru, mezitím uplynul. Extrémní teploty v místě neštěstí navíc neklesaly.

Požár podle správy dolů nezpůsobil výbuch metanu

Důl, který patří ruské společnosti Uralkalij, se nachází v Permském kraji asi 1500 kilometrů na severovýchod od Moskvy. Těží se v něm chlorid draselný, který se používá zejména k výrobě umělých hnojiv. V době propuknutí požáru se v šachtě prováděly betonářské práce, které zajišťovala externí firma.

Správa dolů uvedla, že požár nezpůsobil výbuch metanu, jak spekulovala ruská média. Oheň zachvátil stavební konstrukce usnadňující průchod svislými úseky šachty.