Bývalý inženýr NASA připravil pomstu pro zloděje balíčků

Bývalý inženýr amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Mark Rober, který svého času pracoval na robotickém vozítku Curiosity pro výzkum Marsu, sestrojil speciální past na zloděje poštovních balíčků před svým domem. Došla mu trpělivost, když policie nedokázala jednu z krádeží vyšetřit, přestože zloděje zachytila kamera.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bývalý inženýr NASA připravil pomstu pro zloděje balíčků

Rober, který se nyní živí jako youtuber, o všem natočil video, které už zaznamenalo přes 42 milionů zhlédnutí. Část diváků Robera podezřívá, že si najal herce – on ale tvrdí, že vymyslet, sestrojit a vykonat opravdovou odplatu mu zabralo přes půl roku.

A jak celý systém funguje? Zařízení v krabici od reproduktoru Apple Homepod využívá čtyři chytré mobily, obvodovou desku a skoro půl kila třpytek. Třpytky jsou v nádobě, ve které se roztočí ventilátor, když se krabice otevře. Výsledek doplní páchnoucí sprej, zamořující ovzduší každých 30 vteřin. Zároveň tento okamžik zachytí kamery a mikrofony v mobilech.

Youtuber se inspiroval Kevinem z filmu Sám doma

Balík adresovaný Kevinu McCallisterovi – což je jméno hrdiny filmu Sám doma – nechává Rober na verandě. „Pokud by neměli tolik naspěch, všimli by si, že odesílatelem balíku je můj hrdina z dětství a zároveň má inspirace Kevin McCallister,“ říká Rober.

Už několikrát mu ho prý ukradli a pokaždé od něj utekli, anebo ho vyhodili, ale to už byli pokrytí třpytkami. „Bombu“ pak její majitel snadno našel díky tomu, že pohyb zařízení monitoruje systém GPS.

Falešné zásilky vybavené zařízením, které je umožňuje vystopovat, využívají i policisté. Do domů v oblasti, která je podle internetového obchodu Amazon a dostupných údajů o kriminalitě postižená krádežemi, zabudovali skryté kamery. Jeden z takových balíčků podle britské BBC zmizel během tří minut.